Zpráva od vody – Sázava

Po dlouhých tropech přišel pěkný houpák, který s sebou přinesl přívalové deště, ochlazení, velkou změnu tlaku a místama způsobil i zvednuté hladiny s výstrahou na možné záplavy. Některé řeky se zvedly, zvětšil se průtok a samozřejmě na to všechno zareagovaly i ryby. No, a právě po takovém jednom lijáku jsem přijel na Sázavu a snažil se přimět několik rybiček k záběru. A byl jsem až velmi překvapen, jak se mi to povedlo, navíc jsem na místě, kde bych to v životě nečekal, trefil hejno okounů. Kde se tam vzali, to tedy nevím, ale hlavně že tam jsou. Sice mi dlouho trvalo, než jsem vyselektoval několik woblerů, které v tom frčáku makají a rybám se líbí. Prošel jsem asi tři kilometry vody a musím opět konstatovat, že Sázava je pořád nádherná řeka, i když najít ryby, které tam ale jsou, je čím dál tím těžší úkol.

Řeka byla o trošku větší, hodně zelená, ale brodit se dalo a ryby jsem viděl skoro za každou překážkou. Jen díky slejváku bylo v řece hodně i jiné potravy, a tak měli pěkně nacpaná bříška a musel jsem vždycky něco vymyslet, abych je přiměl k záběru. V tomto případě se mi nejvíce osvědčilo jít prostředkem řeky a vyhazovat břehy se stahováním do strany, na to jsem měl nejvíce záběrů. Proti vodě ani po vodě tentokrát vůbec nefungovalo.

Asi nejčastější úlovek byl jelec tloušť a kupodivu okoun, naopak jsem nikde neviděl lovit vždy přítomné boleny. Zřejmě se někam stáhly díky zvednuté vodě. O štice vůbec nemluvím, protože na tomto tříkilometrovém úseky jsou tak dvě – tři štičky, které se bohužel vždycky prozradí a „místní“ na to místo chodí s rybičkama tak dlouho, až jí chytí. Voda byla sice zelená, ale polarama jsem viděl i spoustu jiných ryb, kapříky, cejnky, plotice nebo hejna ouklejí. Jsem moc rád, že řeka stále žije a vzpamatovala se z náletu „černého ptáka“ a rád se sem ještě párkrát podívám.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..