Seriál JAK SE – ustrojit na přívlač – prsačky, prdelačky, nebo holinky?

Když se řekne broďáky, tak prsačky, prdelačky, nebo holinky?

Pro rybáře to je samozřejmost, a asi by se bez nějakého obutí do vody neobešel. Ale je v tom nějaký zásadní rozdíl? Nebo stačí zajít do prvního rybářského obchodu a koupit si první, co mi padne do ruky za rozumnou cenu?

Je v tom rozdíl a velmi zásadní. Když už přemýšlíme o koupi, tak určitě nepočítáme s tím, že na jedno použití. Ať už vybíráme z holínek, nebo brodících kalhot, než si je koupíme, musíme si ujasnit, na co je vlastně potřebujeme, a jak často je budeme používat. Stále ale platí, že naše tělo pouze chrání před vodou.

 

 

Pro klasického rybáře, který si jde sednout k řece nebo rybníku, budou určitě stačit obyčejné gumové holínky. Případně, že půjde v zimních měsících, koupí si ještě jedny zateplené, případně neoprénové. Ale co když potřebujeme občas do té vody vstoupit, například vláčíme, nebo muškaříme? To s holínkami moc nepořídíme. Jasně, v létě se dá jít do vody v plavkách, ale co když chceme chytat například v dubnu, nebo do studené vody? Pak nám zbývá, abychom si upřesnili, KDY chceme do té vody jít chytat, KOLIK do toho jsme ochotni investovat, a KOLIKRÁT asi k té vodě půjdeme. Máme několik možností a musíme si to velmi dobře rozmyslet. Brodící kalhoty se dají pořídit za patnáct stovek stejně jako za dvacet pět tisíc.

Hlavní a zásadní rozdíl je v materiálech, z jakých se kalhoty (holínky)vyrábějí a výrobci.

Holínky můžou být nízké, nebo vysoké, ty obyčejné jsou z gumy(PVC), můžou být i zateplené, ty lepší jsou vyrobeny z neoprénu, silného 3mm, 4mm nebo 5mm s protiskluzovou podrážkou.

Prdelačky jsou vysoké holínky vyrobené z PVC, nylonu, jejich vzájemné kombinace, nebo neoprénu, kde se popruhami připevňují k pásku a dosahují k rozkroku. Používají se k brodění v malé vodě, nebo k přebrodění nízkého potůčku, říčky a podobně.

Brodící kalhoty (prsačky, protože je máme vytaženy až po prsa a jsou na kšandách) jsou vyrobeny z PVC, (což je umělá hmota, guma), nylonu (plavitex, artex…(což je jakoby na ohmat šusťákovina), jejich vzájemné kombinace, neoprénu(v různé tloušťce od 3mm do 6mm, (může být i něčím potažen) a Goretexu (aqualexu, quadralam, imersion…) což je vlastně jednostranně prodyšná tkanina. Protože nepropouští vodu, ale odvádí pot, takže vlastně dýchají, proto se jim přezdívá „dejchačky“. A podle ceny jsou i mezi kalhotami rozdíly, když pominu materiál, a výrobce, tak například zesílená vrstva v rozkroku a na kolenou, všitá nebo vlepená kapsa na prsou, protiskluzové podrážky, podlepené spoje, specielně svařené a podlepené švy a podobně. Obyčejné gumové kalhoty nám většinou vydrží několik let (záleží, jak často je používáme), nejčastěji prasknou ve sváru, nebo ve spoji kalhota s holinkou, ale dají se záplatou zalepit a máme je prakticky tak dlouho, dokud je máme čím lepit. Neoprény vydrží taky dva roky, většinou popraská sešití (svár, lepení, spoj) mezi holinkou a kalhotami, nebo zesílená vrstva na kolenou, a šev v rozkroku, případně se odlepí podrážka. Dají se taky zalepit, ale už to vyžaduje speciální lepidlo i záplatu. Malou dirku utěsníme, ale rozkrok lepit nejde. Vyhodíme je, jakmile nám do kalhot začne téci rozkrokem. Goretexové kalhoty nám vydrží tak dlouho, dokud funguje membrána, a kalhoty dýchají. Malá dírka se dá zalepit, spoj bohužel ne.

 

Tak co si vlastně vybrat ?

 

A jsme u toho. Chceme například vláčet v listopadu, kdy je teplota vzduchu 2°C a vody 7°C, tak v gumových kalhotách tutově zmrzneme, i když si do nich vezmeme termoprádlo.  Neoprén nás parádně ochrání, ale pokud se budeme chtít hodně pohybovat, budeme spocení a mokří, protože neoprén nepropouští ani ven, ani dovnitř, pouze tepelně izoluje a náš pot zůstane v termoprádlu.  V kvalitních goretexových kalhotách se nepotíme, ty dýchají, zvláště pokud nešetříme a koupíme si například pětivrstvé, ale musíme si do nich vzít jednu vrstvu prádla jako tepelnou ochranu – termoprádlo (například jegrovo teplé spodní) a jednu vrstvu jako izolační ochranu (například moira). Samozřejmě za předpokladu, že mají kam dýchat, těžko nám budou odvádět pot z těla, když stojíme celý den po prsa ve vodě.

Takže máme jasno. Půjdeme k vodě na vláčku dvakrát – třikrát, nebo vláčíme jen když je teplo a hezky, stačí nám gumové prsačky, budeme hodně chodit vodou, nebo se přemisťovat, a i v zimně, koupíme si „dejchačky“, budeme se pohybovat ve vodě v zimě, koupíme si neoprény.

Prsačky se dají koupit buď v celku i s botama, nebo hlavně v případě goretexu kalhoty zvlášt a boty zvlášť. Samozřejmě se nejedná o obyčejné boty, ale speciální, určené do vody, kde musí podrážky, kaničky a švy vydržet ve vodě mnohokrát více, než obyčejné boty. Při koupi je dobré si dát pozor na podrážky, protože se budete pohybovat po kluzkých kamenech a plácnout sebou do studené vody je velmi nepříjemné. Když kalhoty dáváme usušit, dobré je nechat je zavěšené botama nahoru, nebo je necháme pověšené za kšandy. Neskládáme je, ani jinak nepřehýbáme.

Z vlastní praxe můžu poradit těm, kteří váhají, co si vlastně koupí, aby si velmi dobře rozmysleli a přečetli si ještě jednou úvod – kdy, kolik a kolikrát. Já vláčím i muškařím a bez prsaček se ani jedno pořádně nedá dělat. Namítnete, že jsou vody, kde je hloubka, nebo se nedá dost dobře vodou chodit, ale já si úmyslně vybírám řeky, kde se to dá, například Berounka, Sázava, Lužnice, Nežárka, Jizera…Při vláčení mám daleko větší šanci sáhnout na oba břehy, lépe se mi vodí nástrahy, lépe se dostanu k rybám, a hlavně velmi zmenšuji „materiální bitvu“, protože si skoro pro každého woblera dojdu. A kolik pěkných ryb mi to, že jsem mohl zalést do vody a rybu podebrat a vyfotit, už zachránilo…O muškaření ani nemluvím, tam je to dané. Za svůj život jsem už vystřídal minimálně desatery kalhoty, vydrží mi zhruba dva až tři roky. Proto mám jak neoprény, tak „dejchačky“. A peněz za to nelituji, už se mi to tisíckrát vrátilo jak ve vyproštěných nástrahách, tak v nádherných rybách, které mi zapózovaly do foťáku.

 

2 thoughts on “Seriál JAK SE – ustrojit na přívlač – prsačky, prdelačky, nebo holinky?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..