Celou dobu se příroda chová jako že je zima, ale žádná není, nebo alespoň já žádnou zatím nepostřehl. A když na mě konečně zase vyšlo volno, v noci padaly minusové teplotní rekordy, někde se naměřilo hodně přes minus dvacet, u nás je na teploměru -5°C a v předpovědi na noc má zase sakra mrznout. Ale stejně mi to nedá a musím se jet podívat, co ta náhlá změna udělala s rybama. Naházel jsem věci do auta a už při startování cítím, že se opravdu ochladilo, ale baterka statečně drží. Teploměr v autě píše -5°C, a předpověď na dnešek hlásí v poledne kolem nuly, tak snad nebudou zamrzat očka.

U vody jsem za čtyřicet minut, a dneska se rozhoduji namíchat mého oblíbeného červeného kapříka, míchnul jsem ho s černou hrubou řekou, pytlíkem hlíny a přidávám plechovku bonduelky, trošku peletek a na začátek střílím do vody pár koulí. Provlékám vlasec a opět na jednom proutku vážu pátera a na druhém průběžku, uvidí se, co bude lépe šlapat.

Dole začínám se čtrnáctkou, a na jednom proutku zkouším pařenou houstičku, na druhém kukuřici bonduelku. Ještě mám barvené červíky, hnojky, peletky a dokonce pár popek na případné zvednutí nástrahy nade dno. No uvidíme.

Hlavní tok slušně letí a vypadá to na velkou sněhovou vodu, a proto chytám na hraně ouplavu, kde jsem si zakrmil. Jde mi pára od pusy, a trošku zamrzají očka, ale nade mnou začíná svítit sluníčko, tak předpokládám, že se „oteplí“ alespoň na nulu. Sluníčko zvedlo ryby k hladině, protože se tu a tam v krmení začínají dělat kroužky a mě se začínají „ohýbat“ špičky.

Ryby najely do krmení a začínám se slušně bavit. Je úplně jedno, jestli dám na háček kukuřici, housku nebo chomáč červíků, do minuty je záběr a ryba se jde fotit. Jen se snažím dávat větší sousta, abych „vyeliminoval“ záběry od „zrcátek“, což se mi docela daří. Chytám tlouštíky, plotice, podoustve, cejnky a na chvilku mi najeli i kapříci. Dokonce jsem musel vyndat jeden prut, naprosto se to nedalo stíhat. Asi nejlepší nástraha bylo zrnko kukuřice a hned dvě za sebou, je rychle napíchnutá a rybám se jen tak nepodaří ji z háčku sklepnout oproti housce.

Zkoušel jsem druhý prut nahodit kamkoliv mimo krmení a nedočkal jsem se záběru, bylo důležité se trefovat do zakrmeného místa a každým pět minut střelit prakem do vody kuličku, nebo peletky s kukuřicí, prostě tam muselo něco padat. Bohužel kousek pode mnou pracoval vodní bagr, a tak několikrát denně projel kolem mě nahoru a dolů tlačný remorkér s naloženým pískem, a jak projel, mohl jsem znovu krmit. Navíc se zvedala a klesala voda a většinou jsem o něco zachytil a utrhl, což mě vždycky moc potěšilo. Taky chvilku trvalo, než si zase voda sedla a přestal jsem mít na vlascích obaleno všemožným nánosem.

Dneska byly ryby při chuti, a tak jsem ani nepostřehl, že sluníčko zapadlo a začíná zase slušně mrznout. Došlo mi krmení a začal se prodlužovat čas mezi záběry, prostě ryby vyžraly krmené místo a odjely. Začalo se i stmívat, a tak jsem si vyfotil posledního tlouštíka a velmi nerad jsem začal balit. Je čtvrt na šest, začíná přituhovat a kdybych měl krmení, mohl jsem ještě tři čtvrtě hodinky chytat, mohl jsem si vyzkoušet světýlko na špičku. Nevadí, příště.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..