Seriál JAK SE – chytá na marmyšku 2 – video

Rybařina – Seriál JAK SE – chytá na marmyšku

Proudné vody

Minule jsme si představili vynikající nástrahu – marmyšku, řekli jsme si, jak vypadá, z jakých materiálů se vyrábí, co představuje a jak se váže. Dnešním dílem navážeme a ukážeme si v praxi, jak se marmyška vodí, jak se na ní chytá, jak se pracuje s udicí a jaké ryby můžeme očekávat.

Vybrali jsme si proudnou vodu kousek od Prahy, která je velmi slušně zarybněna. Protože se hloubka pohybuje od dvaceti centimetrů až po dvoumetrové jámy, raději jsem zvolil broďáky „dejchačky“, zalezl do vody, a do kamery opravdu nechtěně předvedl, jak se dá „udělat“ i na vodě, kterou jinak velmi dobře znáte. Na vlastní natáčení jsme měli hodně málo času, protože Jetty musel do práce, takže volbou vhodným marmyšek přesně do proudu, a připíchnutím hnojáčků nebo barvených červíků jsem se snažil co nejvíce rybám naservírovat naprosto přirozenou nástrahu, a tím je přimět k záběru.


Seriál JAK SE – chytá na marmyšku 2 (©2018 )Kromě zvolení správného prutu a vhodné marmyšky na tu určitou vodu je podle mě nejdůležitější mít naprostý kontakt s marmyškou. Snažíme se, aby se naše nástraha nechávala přirozeně unášet proudem, případně jí nepatrně pomoci, ale aby to bylo co nejvíce přirozené. Prut máme podle směru proudu kolmo nahoru a navijákem „doháníme“ vlasec, abychom měli stále kontakt. Špatně je, když točíme moc rychle, protože doslova rybě nástrahu „ukradneme“ před sezobnutím, ale špatně je i když točíme moc pomalu, protože se nám díky tomu dělá pytel a nedokážeme včas zareagovat na případný záběr, nehledě na to, že budeme zprvu dosti váznout. Pro začátečníka to není snadné, a bude vám chvilku trvat, než se naučíte dělat „ty správné trhavé pohyby“, ale žádný učený z nebe nespadl. Chce to jen více „prutohodin“.

Jaký zvolit správný prut? Protože chytám tímto rybolovným způsobem už opravdu dosti dlouho, dokázal jsem si vybrat několik proutků, a dokonce si i pár postavit sám. Ne, že bych si objednal „blanky“ a prut opravdu od základů stavěl, ale dokázal jsem z několika různých proutků odříznout vždycky ten správný díl, a poslepovat je tak, aby mě vyhovoval, protože jak jsme si řekli, na každé vodě funguje něco jiného. Pro začátečníka, který by si chtěl s marmyškou vyzkoušet pár vod je nejdůležitější akce, to znamená, aby byla „áčková“, tedy ve špičce. Tady je důležité volit prut podle vody, hloubky a ryb, jaké bych chtěl chytat. Já doporučuji začátečníkům chytat na mělčích, proudnějších vodách, jako je Berounka, Sázava, Blanice Vlašimská, Botič, Rokytka, Lužnice, Jizera, Morava a je jedno, jestli začnou ze břehu (raději trošku delší proutek), nebo zabrodí do vody (raději kratší proutek). Akce by měla být od půl gramu do nějakých deseti, maximálně patnácti gramů (na trhu je nepřeberné množství prutů označujících se jako UL- ultralight s akcí například 0,5 až 7g, 2 až 9g, 2 – 12g a podobně).

Naviják doporučuji s přední, velmi jemnou a kvalitní brzdou, velikostně odpovídající prutu, a na cívce vlasec od dvanáctky po nějakou šestnáctku. Já volím raději fluokarbon, protože chytám dost často na křišťálově čistých vodách.


Seriál JAK SE – chytá na marmyšku 1 (©2016 )2 thoughts on “Seriál JAK SE – chytá na marmyšku 2 – video

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..