Seriál JAK SE – váže háček s očkem

JAK SE váže háček s očkem

V našem prvním díle o vázání háčků jsme si vysvětlili a ukázali vše o háčcích s lopatkou

a díl jsme zakončili praktickou ukázkou. Rozdělili jsme si háčky podle zakončení ramínek do tří skupin – s lopatkou, s očkem a specielní. Tento díl je věnovaný háčkům s očkem. Opět jsou podle materiálu, z jakého jsou vyrobeny, určeny pro určitý druh nástrah, určitý druh rybolovu a tedy i pro velikost ryb. Jiné se používají na sumce, jiné na kapry a jiné na moře. Háčky z nejtenčích drátků, různě barvené, specielně ostřené, jsou určeny pro napichování živých nástrah a používají se hlavně při plavané a feederu.

Větší háčky už jsou vyrobeny z kovu, nebo slitin a různě se kováním, různými tepelnými a chemickými úpravami zpracovávají, a ostří a podle použití i povrchově upravují. Proto se na trhu setkáme s mnoha barvami od stříbrné, přes měděnou, černou až třeba po červenou nebo modrou. Nejčastěji se s nimi setkáte ve tvaru písmene „J“, ale nemusí to být vždy tak, protože vývoj háčku jde jako vše v rybařině mílovými kroky kupředu, a tak třeba někde objevíme tvar háčku jako písmeno „G“ nebo „U“.

Háček s očkem si asi nejvíce oblíbili kapraři

a tak téměř většina všech montáží jak podvazem, tak při lovu s boilisem nebo peletou je právě s těmito háčky. Taktéž při lovu dravců se lanka a šňůrky vážou právě na očka, a pokud se naučíte navazovat háček s očkem, máte dobrý základ pro vázání všech karabinek, obratlíků, woblerů, lanek, třpytek a podobně, protože se nejčastěji používá právě jeden z těchto uzlů.

Dneska si ukáže několik základních možností, jak se dá navázat háček s očkem a v praktické ukázce si to můžete pustit na videonahrávce. Vlasec volte taky podle toho, na jakou rybu cílíte, a přiměřeně k velikosti a tvaru háčku.

Video sekvence (stačí kliknout na stanovený čas a začne se přehrávat od dané sekvence)

 

00:00 Úvod

00:55 Začátek háček s očkem

02:00 Vázání háček s očkem klasický uzel

03:56 Zpomalený záběr klasický uzel

07:27 Vázání háček s očkem rychlý uzel

08:50 Zpomalený záběr rychlý uzel

12:00 Vázání háček s očkem bezuzlově s podvazem

15:28 Zpomalený záběr bezuzlově s podvazem

20:10 Závěrem a Walda Gang

Opět musím zdůraznit, že háček je jedna z nejklíčovějších věcí.

Jestliže chceme dodržet rovnováhu mezi námi, udicí a rybou a pokud na háčcích „ušetříme“, většinou se nám to vrátí, když to budeme nejméně čekat. Doporučuji si koupit balení háčků, vyzkoušet si je u vody, a pokud splní vaše očekávání, jsou ostré, nenarovnávají se, nepadají vám ryby, klidně si je kupte do zásoby. A zase podotýkám, že to nejlevnější nemusí být k zvolenému rybolovnému způsobu to nejhorší, přesně jako to nejdražší že je to nejlepší.

Držím všem palce  „JO


 

Vázání háček s očkem klasický uzel

 

 Vázání háček s očkem rychlý uzel

Vázání háček s očkem bezuzlově s podvazem

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..