ZÁKLADY FEEDERU 4 – Feederové špičky

          Feederové špičky jsou nedílnou součástí feederových prutů.

Podle výrobců, materiálu, kvality oček a zpracování, se liší počet špiček, s kterým zakoupíte vámi vybraný proutek, a tím i cena. Většinou to startuje na dvou kouscích, a ty tzv. TOP-ky mají ve své výbavě i pět špiček (samozřejmě tomu i odpovídá cena). Materiál, z jakého jsou vyrobeny, je klasický carbon (grafit), sklolamino a jejich vzájemná kombinace. U nejlepších kousků musí být očka minimálně SIC, aby umožňovalo používat i šňůru.  Logicky je nám jasné, že náhradní špička za „stopáďo“ asi nebude to pravé ořechové pro chytání se šňůrami.

Délka špiček, jejich akce a barevné označení se opět odvíjí od výrobců. Teoreticky by mělo platit, že čím světlejší barva, tím jemnější špička, ale v praxi to mnohdy neplatí. Jsou výrobci, kteří vám dají tři špičky červené, nebo oranžové. A jejich akce ( ohýbání se) se také liší. U některých pracují první dvě- tři očka, u jiných celá špička. Barevně by měli jít za sebou barvy od nejsvětlejší – bílé, žluté, oranžové, červená, zelená, po nejtmavší, ale zase to nemusí vždy platit. A označení doporučené gramáže na špičkách v gramech nebo oz je vysvětleno v jiném článku. (MĚLO by platit 1oz=28g).

Je i spousta výrobců, kteří úmyslně natřeli špičky UV barvou, aby jste mohli chytat i v noci bez jakéhokoliv přidaného „držáčku světílek“, nebo třeba barevnou kombinací žlutá s černou, nebo oranžová s černou, což je perfektně vidět i ve zhoršených světelných podmínkách. Stačí posvítit tou správnou lampičkou.

 

 

Ani na délce špičky a počtu oček se ti největší světoví výrobci neshodli, a tak tu zase neplatí žádná pravidla, jen z praxe je jasné, že pokud chceme chytat v nějakém extrému, například velmi těžká krmítka v zimě na Labi, kde to opravdu frčí, musíme počítat s většími očky, a tvrdšími špičkami. Jednak nám při mínusových teplotách malá očka zamrzají, a jednak při nahazování s krmítky kilo plus by nám velmi těžko projížděl spojovací uzlík fluorocarbon/šňůra, nebo vlasec /šokovka. Je opravdu potřeba si to vyzkoušet, jinak hrozí, že ten uzlík vám v lepším případě vyrazí keramiku v očku, v tom horším zlomí špičku, nebo i nejhůře díl prutu.

A když už jste se rozhodli pro ten váš vybraný feederový proutek, nezapomeňte se zeptat prodejce, jestli se dají dokoupit náhradní špičky. Pokud ne, raději se poohlédněte po jiném kousku….

Tak držím palce….

PERUN!!!

JO

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..