JAK SE váže fluorocarbon
Než si začneme vázat ten správný uzel, něco málo si musíme o fluorocarbonu říci. Mezi rybáři kolují téměř magické ódy na tento výrobek, dávají se mu přívlastky jako neviditelný nebo nepřekousnutelný, a když si člověk chce něco na webu nebo sociálních sítích něco o tom přečíst, moc toho k nalezení není.
Pravdou je, že Japonští chemici – kouzelníci někdy před třiceti lety vymýšleli, jak zdokonalit a zpevnit již stávající nylonový vlasec, a nějakým určitým poměrem upravili carbonová vlákna, a ze sloučenin carbonu a fluorinu, (odtud je i název fluorocarbon), vznikl fluorocarbon.
Video sekvence (stačí kliknout na stanovený čas a začne se přehrávat od dané sekvence)
00:00 úvod
00:28 začátek o florokarbonu
10:40 vázání florokarbon
11:40 zpomalené záběry
14:52 závěr
Vůbec není mým cílem vést sáhodlouhou přednášku na toto téma, jen zdůrazním pro nás rybáře, nesporné výhody a nevýhody.
- Začnu tím pro rybáře nejdůležitějším, a to je ta „magická“ neviditelnost.
Fluorocarbon v čirém provedení má téměř totožný index lomu světla jako voda, a tak je v křišťálově průzračných vodách opravdu málo viditelný, což je opravdu vynikající vlastnost. Takže kapraři mohou klidně pokládat svoje kuličky v koncové montáži na ty nejopatrnější kapříky. Plavačkáři i feederaři svými návazci téměř zneviditelní svoje mikroháčky s nastraženou patentkou, vláčkaři zase přelstí jindy velmi opatrné pstroužky….a tak bych mohl pokračovat. Takže jedna nula pro fluorocarbon.
- Druhá nesporná výhoda je průtažnost.
- Díky použitým materiálům jsou fluorocarbony téměř neprůtažné. Dva nulu pro flourocarbon.
- Třetí pro nás důležitým faktorem je hmotnost a oděru schopnost.
Díky různým příměsím, které japonští chemici přimíchali do carbonových sloučenin, má flourocarbon mnohem větší hustotu, než je voda, z čeho pro nás, rybáře vyplývá, že se velmi rychle potápí a má vynikající oděruschopnost. A právě proto ho s velkou oblibou používají i vláčkaři místo lanka a feederaři při koncové montáži, protože se nekroutí. Tři nula.
A teď nevýhody. Úplně jednoduše, mnohem menší nosnost, než ve stejném průměru vlasec, takže tři jedna.
Jak je v silnějších průměrech tvrdý, velmi špatně se dělají uzle a špatně se navazuje, tři dva.
A nakonec to nejdůležitější. Pokud nepoužijeme ten správný uzel, zeslabí se udávaná nostnost výrobcem minimálně o jednu třetinu.
A teď víme, co jsme potřebovali vědět a můžeme se pokusit navázat ten správný návazec.
Držím palce
JO
Wau, s váma se člověk nikdy nenudí, paráda!!!
díky 🙂
Moc Děkujeme 🙂