Je bezpečné chodit rybařit ?

Tento článek byl na doporučení upraven (28 března 2020) sdělování byť i osobních názorů je v této době nevhodné a je přísně zakázáno! 🙂 Jetty.

Je bezpečné chodit rybařit ?

Ano samozřejmě že je, ale né všude a mělo by to mít i bezpečná pravidla! 

Já vím, že se vám to líbit nebude, ale nejde o nic kromě vašeho zdraví. Osobně bych upravil některé předpisy, nebo je označil cedulemi, nebo alespoň informační cedulí, že se rybolov nedoporučuje v daných lokalitách. Ptáte se v jakých? To je přece zřejmé u výtoku z čističek a povrchové kanalizace.

Proč?  Protože je to nebezpečné!

Pokud máte aspoň trochu zdravého rozumu tak se těmto lokalitám vyhnete!


Chápu, že mě zase budete všichni posílat někam a podobně, ale přečtěte si toto:


Stanovisko Národního referenčního centra (NRC) ze dne: 28.2.2020 výňatek.

Pro pracovníky čistíren odpadních vod platí, že by měli odpovědně zachovávat stávající bezpečnostní a hygienická opatření a používat ochranné pracovní pomůcky proti nákaze tam, kde je to nutné, protože v odpadní vodě se vyskytuje široké spektrum infekčních agens. Ani zde nejsou zatím potřeba nějaká mimořádná opatření, přestože lze očekávat, že i v odpadních vodách se bude koronavirus vyskytovat, protože lidé mohou do toalety splachovat použité papírové kapesníky, hleny apod. O podobném viru SARS je známo, že v (odpadní) vodě může přežívat 2 až 14 dní, v závislosti na teplotě; pravděpodobnější je však přežití v řádu dnů, ne týdnů.

———–

Zdravotnická zařízení, zejména zahrnují-li infekční oddělení, by měla* své odpadní vody čistit v souladu s novou ČSN 75 6406 Nakládání s odpadními vodami ze zdravotnických zařízení vypouštěnými do stokové sítě pro veřejnou potřebu (únor 2020). I zde platí, že koronaviry jsou k dezinfekci mnohem citlivější než např. enteroviry.

 

MUDr. František Kožíšek, CSc.
vedoucí Národního referenčního centra pro pitnou vodu


* poznámky ke stanovisku: Slova jako “ by měla“ mě opravdu děsí ! 

Tak asi tolik k rybaření u výtoku z čističky !

Né každý úsek může být zcela bezpečný pro rybolov.  Z některé čistírny vypouštějí opravdu velké množství vody a relativně teplé oproti té, která je momentálně v řece.

Otázka druhá: Přežije virus ve studené vodě? 

Otázka třetí: Co se stane, až se voda oteplí? což nebude trvat dlouho! 

Tak na tyto otázky si odpovíme příště 🙂 

Ahoj Jetty.


Prozatím můžete tyto nebezpečné úseky třeba označit cedulemi a také zveřejnit poučení proč není dobré zrovna tam chodit rybařit!   

Asi by bylo moudré, začít se zajímat o tyto věci s tím jak bude narůstat teplota vody v řece, a přiznejme si že je praví čas to řešit, než se k něčemu dohrabeme bude voda v řece teplá. Když teda zohledním standardní tempo v Čechách cokoli řešit. Osobně bych už teď raději vynechal úseky jako třeba horní část revíru Vltava 401 016

Ó ano – už mě zase nemáte rádi, já to chápu 🙂

Sním svůj klobouk, když se pletu, že ten druhý odstavec co jsem tam nechal správně pochopí 50% z těch co to přečetli. (infekční oddělení, by měla*)

Tak už vám to dochází!

Né!

Tady už nejde jen o infekční oddělení, všichni nakažení nejsou v nemocnici na infekčním!

Tak už – no sláva – to byla doba.


No a teď už víte kam nemáte chodit na ryby !

 


File Size 171.53 KB
Downloads 168


3 thoughts on “Je bezpečné chodit rybařit ?

  1. Honco máš pravdu. Čistička vypouští sračky do řeky. Chytal Jsem v Libcicich nad Vltavou v pátek se nedalo chytat samé sračky plavali. Může tam být i ta corona virus.

  2. Lidi myslete, (bděte?) tohle neni prdel, ale není to ani tragedie. Na ryby choťte s rozmyslem, ….. a bla bla bla. Buďte rádi,
    že nám je nikdo nezakazuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..