Stojáky

 

Počasí stojí pořád za starou belu,

díky dešťům je v řekách  několika násobný průtok, plave bordel a tak jsem se rozhodl během čtyř dnů volna objet pár stojáků, kde může být jen maximálně přikalená voda, najít a poznat zase nějaká nová místa a zachytat si různorodé složení rybí obsádky. Většinu stojatých vod v Praze jsem musel vyloučit, protože je tu zákaz krmení a bez něj se plavačka ani feeder nedá pořádně chytat, dále jsem musel vyloučit rybníky, jezera a přehrady, kde se dá jet autem doslova za pr…., a tak jsem vzal do ruky soupis revírů a nalistoval si rybníčky do plus mínus „kila“ kolem Prahy. Zase jsem vyloučil větší vodní plochy, protože tam bude většina rybářů (taky jsem si potvrdil, že například Řehačka, Turíňák, Sedlčany…jsou loket/loket – rybář vedle rybáře), a tak jsem si vytipoval několik lokalit a pomalu je začal objíždět. Byla to docela prča, protože moje navigace mě honila po různých polních cestách, tedy spíš cestou necestou, občas jsem musel improvizovat díky všudy přítomné cyklostezce, ale vždycky jsem nakonec našel, co jsem hledal. Díky tomu jsem objevil i pár opravdu nádherných rybníčků, místama i v chráněné oblasti, takže zarostlých, s popadanými stromy, kde jsem potkal jen ježka, veverku, srnku a zajíce, překvapivě parádně zarybněných,  k vodě jsem si musel proklestit cestu vysokými „křáky“, a kde jsem byl „zašitej“, že by mě tu nikdy nikdo nenašel. Ale zase na úkor toho bylo tahání všech těch mých krámů z legálního parkoviště sakra daleko, že jsem padal na hubu…K „feederu i brčku“ je toho opravdu hodně potřeba.  Je to něco za něco.

Než jsem si postavil tu svoji „základnu“ se stolečkem, píchnul deštník, namíchal krmení, navázal jeden klacík s brčkem a jeden s klasickou feederovou montáží, stačily se nade mnou vystřídat „čtyři roční období“ s deštivou přeháňkou, mraky, vichřicí i pořádným pařákem, že jsem se musel pořád svlékat a oblékat. Ale nijak zvlášť mi to nevadilo, s tím jsem prostě počítal, jen se chvilku nedalo pořádně chytat, protože ta vichřice srazila na hladinu všechnu květenu, a to nedělalo moc dobře mým vlascům a už vůbec ne feederové špičce. Naštěstí silný protivítr navál všechno ke břehu, takže se to nějak dalo. Namíchal jsem na tuhle mě neznámou vodu jako základ grosí plóťu, hrubého kapra, lína a karasio, přidal trošku melásky, a trošku anglické vločky. S sebou mám litřík barvených červíků, hnoječky, rousnice, bonduelku, pařenou houstičku a trošku peletek.

Změřil jsem si splávkem hloubku přede mnou a našel si jakousi jamku, kam jsem pro začátek „nasázel“ prakem pár „pomerančů“ a trošku červíků. Během pár minut se sem sjely snad všechny ryby ze širokého okolí a já neměl vůbec šanci pořádně navázat druhý proutek. Tahal jsem rybu za rybou a byl jsem velmi překvapen složením, tedy rybí obsádkou, protože jsem postupně dostal do foťáku jeseny, plotice, cejny, skaláky, červenopeřice, karasy, kapříky, amury, sumečky americké, malé sumce, oukleje, dokonce úhoře i podoustvičku. Úplně by mě stačil jeden proutek s brčkem, ale já chtěl vyzkoušet i větší ryby a tak jsem vytáhl kukuřici a na háček píchl dva kousky, takže už záběry nebyly na hod, ale zhruba tři – čtyři minuty a trošku se i zvětšily ryby. Hlavně jsem si stačil navázat druhý proutek a protáhnout si vodu u druhého břehu. Všude bylo hodně bahnité dno a rybníček byl slušně zanešený nánosem, takže jsem musel navázat delší fous a okamžitě po náhozu nedopínat vlasec, abych nezatáhl nástrahu na háčku do bahna. Klipnul jsem si vzdálenost a pro začátek poslal dozadu pět krmítek a na háček napíchl pět červíků, což se mi hned vymstilo, protože nějaký „pan větší kapřík“ mi po dopadu srknul červíky a díky klipu urazil moji čtrnáctku dole. Okamžitě si tedy označuji místo klipu fixem, odklipovávám, a dole raději zesiluji na šestnáctku ( silnějšího s sebou nic nemám) a znovu nahazuji. Můj pan kapřík to zřejmě vykecal a tak další divokou jízdu „bráchy“ pana většího kapra sice koriguji, ale on je tu doma a tak mi u protějšího břehu i přes můj zoufalý odpor s do luku ohnutou R18-ctkou podjíždí padlý strom a potom se úplně klidně nechává přitáhnout, ale bez lodě s vlascem omotaným naproti nemám šanci, a tak i druhý kapřík se nenechal vyfotit. Aby toho nebylo málo, mezitím mi na brčko sezobnul dvě kukuřičky s červíkem třetí pan kapřík, který taky věděl o padlém stromě naproti a tak se tam jede taky zamotat. Během tří minut sedím na břehu, v ruce držím dva klacíky, oba utržené a já jsem s tím nemohl naprosto nic dělat. Navazuji si tedy znovu splávek, přidávám žabičku a snažím se zmapovat, kam až sahá padlý strom. Bohužel leží pod vodou skoro deset metrů, což ze břehu nemám šanci vidět a stálo mě to navíc další dvě žabičky. Jediná (ale hodně slabá) šance je, překrmit hodně doprava a po záběru okamžitě rybu co nejvíce dostat ke břehu, což taky hned dělám. Daří se mi dalších hodně ryb s nebezpečně ohnutým klacíkem dostat z dosahu stromu a díky tomu si opět potvrzuji, co ti chytří konstruktéři v TUBERTINI postavili za dělo a co ta R18-ctka opravdu umí.

Mezitím se několikrát otočilo počasí s přeháňkou, sluníčkem a pořádnou vichřicí, že jsem musel ještě přikotvit deštník, ale ani mě, ani rybám to nijak zvláště nevadí. Průběžně přikrmuji, díky čemuž jsou záběry stále častější a já jsem nucen střídat pruty, protože na dva najednou to prostě nejde. Zkouším točit různé nástrahy i kombinace, přidávám ke kukuřici žížaly, k červíkům hrášek, zkouším různě barevně skládat červíky, k houstičce žížalky, ale nijak nepozoruji, že by na něco ryby reagovaly lépe, prostě BEROU.A já se tuze náramně bavím.

Čas nějak rychle letí, dochází mi krmení a tak si jako vždycky říkám, ještě tři a jdu domů. Vůbec se mi nechce, ale musím. Dneska to byla paráda, nacpal jsem foťák sakra hodně rybama, náramně se pobavil a zase jsem si o jeden den prodloužil život. Jen mě děsí ta strašně dlouhá cesta se všema mejma krámama na parkoviště, i když jsem o hodně lehčí, nechal jsem tu čtyři pytlíky krmení, živou, pití, svačinu. A co teprve doma, půl hodiny hledání místa na parkovišti a pak to strasti plné tahání věcí do rybařiny. Ale tak to prostě už je.

Tak zase zítra

PERUN

JO

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..