Seriál JAK SE… ohýbají feederové špičky

Feederové špičky jsou velmi důležitou součástí celku prut – naviják – špička – vlasec – krmítko – montáž – háček – nástraha a jako takové plní funkci indikátoru záběru této rybolovné techniky. Určitě si zaslouží si o nich něco více říci.  Pořád musíme mít na paměti, že se jedná o položenou, i když v tomto případě bych řekl jako velmi jemnou položenou a indikace záběru je asi ta nejjemější ze všech rybolovných technik a pokud zvolíme správnou špičku na správnou vodu, jsme rybám opravdu velmi těžcí soupeři. Něco více si řekneme do kamery, tak jen trošku málo o špičkách.

Pokud bych chtěl nějak špičku identifikovat, popsat, nebo se pokusil ji nějakým způsobem rozdělit, asi bych začal takto:

Označení na špičkách                  Spodní průměr v mm                  Zatížení v uncích (Oz)

Délka a tloušťka – od 29cm do cca 68cm

Spodní průměr v mm  

2 mm 2,8 mm 3,5 mm
2,2 mm 3,0 mm 3,6 mm
2,4 mm 3,2 mm 3,7 mm
2,5 mm 3,3 mm 3,8 mm
2,6 mm 3,4 mm  4,0  až 4,5 mm

Záměrně neuvádíme setniny milimetru jako např. 2,88 – 3,97 – atd.

Akce špičky

A Pouze v první třetině špičky
B Ve dvou třetinách špičky
C Plná parabola

 

Materiál

Laminát Sklolamino, glass
Uhlík Karbonová vlákna, grafit, carbon
Ostatní Jejich vzájemná kombinace

 Cena = laminátové levnější  =  grafitové mnohem dražší ( mnohdy i tenčí a kvalitnější )

Unce je jednotka hmotnosti nebo objemu.

1 unce [oz] = 28,3495 gramu 1 trojská unce [oz] = 31,1034807 gramu
1 americká dutá unce = 29,6 ml 1 česká unce = 31,11 gramu = 1/16 libry
1 britská dutá unce = 28,4 ml 1 lékárnická unce = zhruba 27 gramů

Libra je označení jednotky hmotnosti. Ovšem tento název měla řada různých jednotek.

Libra britská = 0,453 592 37 kg – základní jednotka soustavy avoirdupois Libra lodní (dánská) = 160 kg
Libra česká = 0,513 kg; 120 liber tvoří centnýř, tj. 61,56 kg Libra moravská = 0,559 kg
Libra celní = 0,5 kg Libra pražská = 0,514 kg
Libra lékárnická = 0,420 045 kg Libra slezská = 0,530 kg
Libra ruská = 0,409 kg Libra vídeňská = 0,560 060 kg

Abychom si vysvětlili ono „zatížení“, nebo abychom to správně pochopili, musíme vzít v potaz, že feederová technika k nám přišla z Anglie a proto se většina údajů udává v anglických mírách. Je to stejné jako například u prutů, tedy klasických děliček, kde je na prutech uváděna TC – testovací křivka, anglicky TEST CURVE v librách. Tento test stanoví, kdy se jednotlivé zatížení na špičkách ohne do pravého úhlu a označuje se menší jednotkou libry, uncí.

1oz = 28g        2oz =56g      3oz = 84g       1/2oz = 14g        ¼ oz = 7g        ¾ oz = 21g

Někteří výrobci na svých špičkách udávají označení jak v oz, tak v gramech, jiní jen v oz a bohužel se najdou i tací, co nechávají špičky nepopsány. Označení prosím berte jen jako okrajové, protože si tam každý napíše, co se mu hodí a když si uděláme docela jednoduchý test, kdy vezmeme pět největších výrobců feederových prutů a od každého si vyndáme například jednu špičku označenou 1oz, může mezi nimi být klidně rozdíl i těch 28g. Ovšem s tím bych si určitě vrásky nedělal.  Řekl bych, že prostě někde na lince vyrobí prut, označí ho jako medium (zase ta angličtina), tedy se zátěží „okolo“ 30 – 80 g, vybaví ho v základu třemi špičkami, první špičku – nejjemnější popíší jako 1oz, druhou, nejtvrdší jako 2oz a ta prostřední, co zbyde, se označí jako 1,5oz. A je to. A čecháčku, lámej si hlavu a sháněj špičky.

Barvy na špičkách

Správně by mělo platit, že nejjemnější špičky jsou nabarveny reflexivními nejsvětlejšími barvami až do nejtvrdších a nejtmavších barev, například od bílé, žluté, oranžové, červené, zelené až po tmavě červenou. Ale bohužel ani na toto se nemůžeme spoléhat, protože to nikde není psané právo, takže najdeme například u různých výrobců barvy, jak se jim hodí. Ale ani na těch nejdražší špičkách toto neplatí, můžeme najít třeba čtyři špičky v základní výbavě a všechny jsou například červené.

Ještě bych upozornil na velmi mylnou informaci, že každý prut má jednu špičku a ostatní dvě (tři, čtyři..) jsou náhradní. Nejsou náhradní. Každá špička má jinou tvrdost.

Špičky se vyrábí v různých cenových relacích a od toho se odvíjí i jejich kvalita. Musíme samozřejmě počítat s tím, že koupíme- li si prut od věhlasné firmy za nějakých osm- deset tisíc, takže špička nebude stát asi stovku. Až si budete pořizovat svůj první feederový proutek, určitě se i nad tímto zamyslete.

7 thoughts on “Seriál JAK SE… ohýbají feederové špičky

 1. Jo – moc děkuji za špičku do svého karbolíňáckého mazlíčka, kterou marně skoro rok sháním. Už jsem tomu ani nevěřil. Ste frajeři.
  karlos77

 2. video super uz dlouho shanim spičky na team daiwa heavy feeder 4,2m. Ten obchod kde se sezenou vsechny spicky (pasujici neorigo) je tedy black bass?

  1. Ano, máme spoustu universálních špiček i na pruty Daiwa, předpokládám, že má spodní průměr 4,00mm. Pokud si to budete přát, dokážeme sehnat i originální špičku na pruty Daiwa od výrobce, ale nepředpokládám, že jste ochoten za ní dát něco kolem 1200,- plus poštovné od protinožců.

 3. Rád bych upozornil na věci, která ve videu nezazněly. Když špičky vybíráte, zkontrolujte, zda jsou očka alespoň přibližně v jedné řadě. V opačném případě špičku nekupujte, nebo si sjednejte výraznou slevu a vychýlená očka snadno doma převážte nití a zalakujte dvousložkovým epoxidem nebo vteřiňákem a vrstvou laku na nehty.
  Také zkotrolujte poslechem, že koupená špička ve vašem prutě příliš nekvrdlá a nikde nevakuje.
  Pokud necháváte pruty navázané v autě, povolte vlasec aby se špičky narovnaly nebo nenechávejte auto na sluníčku. Už se mi stalo, že laminátové špičky zůstaly po vyjmutí prutů z Favorita přihnuté.

  Když neseženete špičku podle vašich představ ve vhodném průměru, je lepší koupit silnější a brousit, než tenčí a přidávat materiál (i když obojí lze). Rozložení oček na špičce také ovlivňuje její akci. Proto by měl Jirka správně na videu testovat zatížené špičky pomocí provléknutého vlasce, i když pro ilustraci rozdílů sponka dobře postačila.

  1. Ahoj Jardo,
   Děkujeme za komentář a připomínky, informace o kterých mluvíš, najdeš časem v jiném dílu včetně praktické ukázky jak a proč dělat to či ono atd. vše co chceme natočit o feederových špičkách by mělo skoro 90 minut a je trošku dlouhé :- ) Seriál samotný bude rozsáhlejší a často velice podrobný. Některá témata budou rozdělena až do deseti dílů. A jelikož by nám nestačilo číslování do 100 + 1 díl. Budou dále rozděleny číslováním jako např. 29/9 – 31 – 31/1 – 31/2 – 31/3 atd.
   Jetty

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..