Průběžka nebo páter?

Montáže Feeder – Průběžka nebo páter?

Tak jednoduchá otázka a při tom tolik diskutovaná, probíraná a jednou i druhou stranou odsuzovaná.

Každá tato montáž má své příznivce i odpůrce a co je u nás v České republice feeder feederem, nezačne jedna jediná schůze, jedno jediné jednání nebo jedno jediné zasedání, aby na toto téma někdo nezačal diskusi. Já sám používám obě tyto montáže, protože na různých vodách funguje něco jiného, a protože chytám velmi často na Labi, kde to je většinou o páteru, chytám ho velmi rád. Ale o co opravdu vlastně jde?

Všechno to začalo asi tím, že na prvním Mistrovství světa v Itálii

pořadatelé napsali do propozic jednoduchou větu. Je povolena pouze průběžná montáž, kde musí být háček v napnutém stavu od krmítka minimálně 50cm. Průběžka nesmí být nikde zaražena. Zdůvodnili to tím, že při utržení ryby bude s sebou ryba tahat pouze háček s vlascem. Zatímco kdyby povolili pátera, bude s sebou ryba tahat i krmítko. Tolik mezinárodní pravidla. Jasně, pořadatel si může do propozic dát co chce, a zdůvodnit si to taky jak chce, ale jednoduše vám vyvrátím, že to zase s tou pevnou montáží není tak špatné.

Průběžka nebo páter?

Představte si, že si navážete na jednom prutě klasickou průběžku, kde je kmenový vlasec nějaká dvacítka a dole z obratlíku mám desítku nebo dvanáctku. Na druhém prutě navážu úplně stejný kmenový vlasec s dvacítkou a dolu z obratlíku mi jde návazcová desítka, nebo dvanáctka. V obou případech se mi ryba utrhne, například je to větší kapřík. Co bude tahat s sebou v hubě? Přeci v obou případech vlasec desítku nebo dvanáctku s háčkem. Tak proč takový humbuk kolem toho? Nebo nevěříte? Vžyť není nic jednoduššího, než si to vyzkoušet. Každý přeci může chytat na dva pruty.

A protože jsem u vody hodně často, a troufnu si říci, víc, než běžná většina z vás, tak to zkouším.

Průběžka mi více funguje na stojatých vodách,

kde si ryba s nástrahou trošku více hraje, oproti řekám, kde zase více funguje páter. Většinou ryba rychle skočí po nastraženém červíkovi a sama si vrazí háček do tlamy. Nemusíme ani sekat, stačí jen rybu zdolat. Můžete namítnout, že se najdou tací, co si navážou třeba osmadvacítku kmen, dolu dvaadvacítku a protože už léta nevyměnili vlasec, někde se jim to přetrhne. Souhlas, to potom bude opravdu ryba tahat všechno s sebou.

Ale tomu přeci nezabráníme tím,

že budeme slepě kopírovat mezinárodní pravidla do závodního řádu. Tím jen zbytečně znechutíme feederové začátky těm, kteří by si chtěli zazávodit a vyzkoušet, jaké to je, poměřit si síly s ligovými. A navíc, přeci ten, kdo má mezinárodní ambice a chtěl by se jednou podívat na nějaké mistrovské závody, může přeci chytat jen průběžku.

 

2 thoughts on “Průběžka nebo páter?

  1. Já na stojatých vodách skoro vůbec nechytám, u nás mámne Labe a Ohři a je to 90% páter a 10% průběh. Z deseti záběru na pátera jich devět trefím, z deseti záběrů na průběh trfím tři, někdy ani to ne.

  2. Dobrý den, zaujalo mě, jak z jednoho obratlíku máte vedeny dva vlasce.Mohl by jste to třeba v nějakém dílu natáčení ukázat?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..