Je sobota 1.srpna 2015, řeka Labe, Střední Čechy

Na dnešek jsme se domluvili s mým kamarádem Honzou, že se pojedeme podívat na jedno z našich oblíbených místeček na Labíčku a přesvědčíme se, jaký vliv má nedostatek vody a tropické počasí na aktivitu ryb na této krásné řece. Zatím nás toto místo nikdy nezklamalo a právě proto jedeme právě sem.Jelikož je období prázdnin, neprší a většina řek je hodně pod stavem, rybníky jsou zelené a na většině hladin plavou sinice a ostatní zelené srágory, předpokládáme, že tu bude dosti rušno, a tak Honza jede už ráno ve čtyři hodiny „držet místo“, což se potvrzuje jako velmi dobý tah. Já musel odvést mladého do práce a tak přijíždím za Honzou až na sedmou hodinu a kdyby tu Honza nebyl, určitě bychom si nesedli, jaký tu je frmol. Je kolem dvaceti stupňů, polojasno a předpověď slibuje až 25°C, což jim i docela vychází. Od rána mu šli docela pěkní cejni, ale o jinou rybu nezavadil, a jakmile dá na háček červíky, je do minuty záběr od cejnků a skaláků. Proto na druhém prutu zkouší pijavice, jestli se nesplete nějaký sumeček, ale i ty mu ožírají cejní dorostenci.

 

Já zkouším na jeden prut nastražit cárek z ouklejky na candátka, nebo sumečka, a na druhém chytám klasicky feeder, ale se šňůrou, kde vidím i sebenepatrnější záběr. Labe oproti jindy skoro stojí, dvacítka krmítko se ani nehne, je trošku podstav, a voda je hodně čistá a během dne několikrát trošku klesná a zase stoupá hladina, podle toho, jak projíždějí lodě plavební komorou. Krmení jsem zvolil Maďarského Timára, které mi tu velmi slušně šlape, jen ho podle sebe trošku „dochucuji“ a „kořením“, a přidávám trošku krmných peletek jako zarážku. Honza zkouší krmení od nějakého nového výrobce a taky přidává krmné peletky různých velikostí od Hulíňáků. Na háčku točím barvené červíky, žížalky, kukuřici, malé halibutí peletky, pufiny, foukačky a rousnice. Jakmile dám červíka, je opravdu do minuty záběr od cejnka nebo skaláka. Přehodnocuji tedy situaci a převazuji na metod feederové krmítko a zkouším na malém háčku na podvazu kukuřici, peletku a kroužek s červíky. O kukuřici ryby nejeví zájem, na peletku přišel jediný záběr a opět cejnek a kroužek s červíky mi ožírají malé ryby. Měl jsem jediný slušný záběr od pěkného cejna na jednoho červeného červa, jinak nic.

Během dvou hodin přišla dvakrát jízda na cárek z ouklejky, ale pokaždé to musela být malá ryba, protože ožužlala kousek rybičky, ale mimo nastražený jednoháček. Naše řady posílil ještě Peťas, který si přijel za námi pokecat. Sedl si mezi nás a chytal rousnice. Z jedné krabičky rousnic, kde jich je deset, chytil kousek za stulíky mimo jakékoliv krmení na feeder dva okouny, tři úhoříky, dva sumečky a dvakrát sekal jízdu do prázdna. Poslední, desátou rousnici mě věnoval a já na ní chytil šedesátku úhoře. Už nám bylo jasné, že jakmile jsme nastražili žížalu, záběry byly od projíždějících úhořů, ale malých, a proto jsme většinu záběrů i klasických hokejek prostě neměli šanci seknout.

Kolem oběda záběry ustaly a trošku se to rozhýbalo až kolem půl druhé, ale opět jen malí cejnci. Doufali jsme, že to přijde večer, ale opak byl pravdou. Kolem deváté to balíme, protože jsme neměli oba hodinu ani ťukanec. Hladina se uklidnila, nikde se neukázalo kolečko, nic nelovilo, prostě jako by ryby někam odjely.

Když to podtrhnu a sečtu, krmení mělo vliv jen na malou rybu, do které za určitý čas najeli dravci. Nejúspěšnější nástraha byla rousnice, potom barvení červíci a ostatní záběry byli víceméně ojedinělí. Podařilo se nám chytit hodně druhů ryb – okoun, sumec, úhoř, ježdík, tloušť, cejn, cejnek, skalák, ouklej, plotice. Počasí bylo velmi dobré na ryby, ale asi jim to nikdo neřekl.

Tak zase příště

„JO“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..