Když nastane situace, že nás klasické vody zklamou, ať už je to díky povodním, záplavám, naplaveným květem z topolů, třením ryb, nebo jinými vyššími mocemi, musíme si poradit a najít si vodu, kde se dokážeme pobavit a pokud nám nevadí trošku se u toho projít a zapotit, malinko se prodírat kolikrát zarostlou džunglí, tu a tam si vrazit nějaký osten, nebo se spálit o kopřivy, kolikrát větší, než jsme my. Jako odměna je mnohdy velké překvapení v množství a rozličnosti chycených ryb. Ovšem nemůžeme očekávat, že si sedneme někde na zadek a celý den budeme v jedné tůňce čekat na záběr, nebo snad že si chytneme dva kapry na pekáč. O tom to tedy samozřejmě není.

 

Takovým klasickým příkladem nádherné vody jsou například Rokytka, Mratínský potok, Šárecký potok, Botič, Výmola nebo Blanice. Mnohdy malinkatý čůrek, který se dá přeskočit, vás najednou překvapí krásnou půlmetrovou tůňkou, v které chytíte dva – tři tlouštíky, kapříka nebo pár línků a je rozplašeno a můžete popojít o kousek dál. Na takové výpravě toho s sebou moc netaháme, většinou všechno, co se vejde do kapsiček u vesty: kratší klacík na plavačku, pár náhradních splávků, broky, návazcový vlasec, pár háčků, podběrák a hlavně něco k pití a můžeme vyrazit. V kapse máme ještě krabičku s barvenýma červíkama, pařenou houstičku, pár zrnek kukuřice, a několik umělých nástrah – žížalky, patentky, červíky, pinky. Totiž ne všude funguje to samé, někde ryby chtějí jen houstičku, jinde červíka a jinde pokud nepřipíchnete patentku, neuděláte záběr. Ale o tom to přeci je, kdybychom na všechno vždycky zachytali, asi by nás to brzy přestalo bavit.

Po dlouhé době se nám podařilo s Honzíkem najít jeden společný den a strávit ho od rána do večera na rybách. Je pravda, že mnozí by to dokázali nazvat i pochodové cvičení, ale prošli jsme pár kilometrů na krásné vodě kousek od Prahy a nachytali tolik krásných ryb, tolik různých druhů, že se nám ani nechtělo věřit, kde se tam ty ryby vůbec vzaly a v tak krásné kondici. Nebyli to žádní obři, ale radost nám udělali náramnou a byly tak při chuti, že jsme tahali hodněkrát oba najednou.

Podařilo se nám za celý den chytit 10 druhů ryb od kapříka, karáska, plotičky, cejnka, skaláka, tlouště, proudníka, línka, okounka, perlína a dokonce nás to přinutilo mezi sebou závodit. Napřed kdo chytí určitý druh ryby, až po kdo chytí více a musím konstatovat, že mě mladej udělal. Počítali jsme to do padesátky, pak jsme přestali počítat a ujel mi o ko..,tedy prsa. Vyhrál 50 ku 48, a je dobrej, dost rychlej, ale zase na moji obhajobu musím konstatovat, že jsem fotil a on ne. Já vím, výmluvy……Ale strávili jsme další parádní den na rybách a bude na co vzpomínat.

 

Tak zas příště…

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..