KORMORÁN = ČERNÁ SMRT

Mám rád přírodu a všechno, co do ní patří, a je mi jedno, jestli to je komár, moucha, ještěrka, ryba, ježek nebo srnka. To všechno do přírody patří, ale pokud se nějaký druh přemnoží, nebo nesmyslně chrání, je zle. Navíc po tom, co jsem letos na vlastní oči viděl v Praze na Vltavě, kdy několik set černých ptáků systematicky vytlačilo a s perfektní organizací obklíčilo úplně vystresované ryby, aby je záhy do sebe nasoukaly a pokud byly velikostí nad jejich síly, je těžce zranily a tím je odsoudily k pomalému umírání, se mi otevřela kudla v kapse. A pokud statistiky nelžou, tak jeden kormorán sežere za den zhruba kilo ryb (když nepočítám, kolik jich přitom zraní), takže obyčejným selským rozumem tisíc kormoránů rovná se tisíc kilo. Denně. A to je jedno hejno na jedné řece Vltavě. A co ty ostatní vody? A to je pořád pták, kterého ochránci uctívají a chrání. A jak k tomu přijdou ty chudinky ryby? A co rybáři? Opět obyčejný selský rozum mi říká, že škody musí být desítky tisíc. Denně. A ministerstvo životního prostředí se šikovně vyhnulo kompenzacím, takže to je opravdu MAZEC!!!! Kdo to zaplatí?Sledujte závěrečné titulky


Na obranu těch kormoránů musím ovšem uvést, že za to zase až tak moc nemůžou. Kormorán totiž původně žije na pobřeží moří, ale tím, jak člověk znečišťuje oceány, vylévá ropu do moře, vysypává odpadky a plasty do vody, a tím zabíjí všechno živé, tedy i ryby, potravu kormoránů. A kormorán je velmi chytrý pták a okamžitě se aklimatizoval, takže si ho člověk zatlačil z pobřeží do vnitrozemí. A jim se tu zalíbilo. Zajímavé ovšem je, že si s tím okolní státy poradily, jen u nás „ministerský úředník“ stále váhá.

Na všech možných webech jsou desítky článků, po netu se šíří stovky fotek a videí, ale my jsme se rozhodli zeptat se člověka nejpovolanějšího, a to ing. Pavla Vrány, ichtyologa a ekologa Českého rybářského svazu, a položili jsme mu několik otázek. Myslím si, že to je ten nejsprávnější člověk na svém místě a díky němu se situace značně zlepšila. Vždyť je to právě on, kdo obíhá všechny ty ministerské úředníky se žádostí o vyjímky na odstřel, díky jemu se „prolomily ledy“ a situace do budoucnosti vyvíjí k lepšímu. Navíc ještě poctivě každý den sčítá počty černých opeřenců, monitoruje jejich pohyb, vše natáčí na kameru a dokumentuje, aby to v příhodnou dobu mohl úředníkům předložit a použít jako důkaz. S jeho svolením jsme několik videí a jeho záběrů použili, aby se s tím mohla seznámit i široká rybářská veřejnost.

Po shlédnutí těchto videí je každému normálně myslícímu rybáři jasno, že se naše vody asi samy nezarybní a že i on může přispět ke zlepšení situace. Stačí maličkost, nevracet na konci roku povolenku s nulou. Chytrému napověz, hloupého trkni.

JO


Když půjdete k vodě a uvidíte někde nějaké kormorány, vydry, či jiné predátory prosíme o foto či video uveďte lokalitu a odešlete na email: vrana@rybsvaz.cz  Děkujeme.


Vltava Praha Troja 2017

Hejno kormoránů čítá 2490ks

Jeden kormorán způsobí denně škodu za cca 75,-Kč

Celková škoda za jeden den pouze z jednoho hejna kormoránů je 186 750,-Kč


Do České republiky zavítá ročně až 100 000 kormoránů 

kdyby se každý zastavil pouze nasvačit

cena za svačinku pro Černou smrt bude 7 500 000 ,- KčJetty a kormorán

(Balada poněkud tristní)

Kormoráne, černý ptáku,
ty jsi rybář skvělý,
ryby chytáš do zobáku,
nejsi uzardělý
hněvem nad nezdarem
jako rybář Jetty,
se nímž to seklo málem,
když viděl tvé lety
střemhlav k vodní hladině,
tvoji kořist jistou!
Tam, s návnadou na klíně,
stal se pesimistou!
🙂 © JAK


 

One thought on “KORMORÁN = ČERNÁ SMRT”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..