Když při své přívlačové vycházce náhodou chytíme i jinou, nedravou rybu, mávneme nad tím rukou. Prostě se to občas stane. Ale když za jednu vycházku chytíme nedravých ryb více, a i různé druhy, zvláště když se jedná o plotice, karáska, kapříka nebo dokonce cejnka, to už je na zamyšlení. Určitě něco není v pořádku. Buď je v té vodě velký nedostatek potravy a ryby se prostě přizpůsobily a žerou i malé rybičky a potěr, či naopak se voda potěrem hemží a oni si tím prostě zpestřují jídelníček. Tak jako tak je to ale zvláštní, chytat na rotačky cejny nebo karásky. Když to někomu řeknete, zaklepe si na čelo a určitě si o vás pomyslí něco nepěkného.

 

Kdyby se mi to stalo jednou, nebo na jedné vodě, mávnu nad tím rukou, ale za moje poslední tři vycházky se to pomalu stává pravidlem. Na malou závodní rotačku “třínulku” nebo “dvounulku” to ještě pochopím, ale na woblera? To už je i na mě moc. Už chápu, když mi kamarád povídal, že poslední dobou na jistém místě na Orlíku chytá kapry na malou ouklejku a dokonce mi svoje tvrzení dokázal několika fotkama. A ještě to opepřil tím, že na nic jiného už měsíc prostě neberou.

Že by jsme tedy ryby přejmenovaly? Ale asi by to neznělo moc důvěryhodně, plotice dravá, karas dravý či cejn dravý, nebo ano? Nebo jim necháme názvy, jaké mají a na jaké jsme naučení a prostě se s tím smíříme. A potom se nesmíme divit, když vám váš potomek řekne: tati, jdeme si nachytat nějaké karásky a vezme si s sebou vláčák……

Čeho všeho se ještě dočkáme……

p14