Ryby v českých vodách

(Na této stránce se momentálně pracuje seznam není kompletní obsahuje,

původní, nepůvodní, invazní a vyhynulé druhy ryb)

Ke každému druhu bude vložen popis foto a spousta informací. No, prostě nestíhám 🙂 Jetty.

 

1 Amur bílý Ctenopharyngodon idella (Valenciennes, 1844)
2 Amur černý Mylopharyngodon piceus (Richardson, 1846)
3 Blatňák tmavý Umbra krameri (Walbaum, 1792)
4 Bolen dravý Aspius aspius (Linnaeus, 1758)
5 Candát obecný Sander lucioperca (Linnaeus, 1758)
6 Candát východní Sander volgensis (Gmelin, 1789)
7 Cejn perleťový Abramis sapa (Pallas, 1814)
8 Cejn siný Abramis ballerus (Linnaeus, 1758)
9 Cejn velký Abramis brama (Linnaeus, 1758)
10 Cejnek malý Blicca bjoerkna (Linnaeus, 1758)
11 Drsek menší Zingel streber (Siebold, 1863)
12 Drsek větší Zingel zingel (Linnaeus, 1766)
13 Hadohlavec skvrnitý Channa argus (Cantor, 1842)
14 Hlaváč černoústý Neogobius melanostomus (Pallas, 1814)
15 Hlavačka mramorovaná Proterorhinus marmoratus (Pallas, 1814)
16 Hlavatka obecná Hucho hucho (Linnaeus, 1758)
17 Hořavka duhová Rhodeus sericeus (Pallas, 1776)
18 Hořavka hořká Rhodeus amarus (Bloch, 1782)
19 Hrouzek belingův Romanogobio belingi (Slastenenko, 1934)
20 Hrouzek běloploutvý Romanogobio albipinnatus (lukasch, 1933)
21 Hrouzek dlouhovousý Gobio uranoscopus (Agassiz, 1828)
22 Hrouzek kesslerův Romanogobio kesslerii (Dybowski, 1862)
23 Hrouzek obecný Gobio gobio (Linnaeus, 1758)
24 Jelec jesen Leuciscus idus (Linnaeus, 1758)
25 Jelec proudník Leuciscus leuciscus (Linnaeus, 1758)
26 Jelec tloušť Leuciscus cephalus (Linnaeus, 1758)
27 Jeseter bílý Acipenser transmontanus (Richardson, 1836)
28 Jeseter hladký Acipenser nudiventris (Lovetsky 1828)
29 Jeseter hvězdnatý Acipenser stellatus (Pallas, 1771)
30 Jeseter malý Acipenser ruthenus (Linnaeus, 1758)
31 Jeseter ostrorypý Acipenser oxyrinchus (Mitchill, 1815)
32 Jeseter ruský Acipenser gueldenstaedti (Brandt, 1833)
33 Jeseter sibiřský Acipenser baeri (Nikolskii, 1896)
34 Jeseter velký Acipenser sturio (Linnaeus, 1758)
35 Ježdík dunajský Gymnocephalus baloni  (Holcík and Hensel, 1974)
36 Ježdík obecný Gymnocephalus cernuus (Linnaeus, 1758)
37 Ježdík žlutý Gymnocephalus schraetser (Linnaeus, 1758)
38 Kapr obecný Cyprinus carpio (Linnaeus, 1758)
39 Kaprokaras Hybrid
40 Kaprovec černý Ictiobus niger (Rafinesque, 1819)
41 Kaprovec velkoústý Ictiobus cyprinellus (Valenciennes, 1844)
42 Karas obecný Carassius carassius (Linnaeus, 1758)
43 Karas stříbřitý Carassius auratus (Linnaeus, 1758)
44 Koljuška devítiostná Pungitius pungitius (Linnaeus, 1758)
45 Koljuška tříostná Gasterosteus aculeatus (Linnaeus, 1758)
46 Lín obecný Tinca tinca (Linnaeus, 1758)
47 Lipan bajkalský Thymallus baicalensis (Dybowski, 1874)
48 Lipan podhorní Thymallus thymallus (Linnaeus, 1758)
49 Losos obecný Salmo salar (Linnaeus, 1758)
50 Mihule mořská Petromyzon marinus (Linnaeus 1758)
51 Mihule potoční Lampetra planeri (Bloch, 1784)
52 Mihule říční Lampetra fluviatilis Lampetra fluviatilis
53 Mihule ukrajinská Eudontomyzon mariae (Berg, 1931)
54 Mník jednovousý Lota lota (Linnaeus, 1758)
55 Mřenka mramorovaná Barbatula barbatula (Linnaeus, 1758)
56 Okoun říční Perca fluviatilis (Linnaeus, 1758)
57 Okounek černý Micropterus dolomieu (Lacépède, 1802)
58 Okounek pstruhový Micropterus salmoides (Lacepède, 1802)
59 Ostroretka stěhovavá Chondrostoma nasus (Linnaeus, 1758)
60 Ostrucha křivočará Pelecus cultratus (Linnaeus, 1758)
61 Ouklej obecná Alburnus alburnus (Linnaeus, 1758)
62 Ouklejka pruhovaná Alburnoides bipunctatus (Bloch, 1782)
63 Parma obecná Barbus barbus (Linnaeus, 1758)
64 Perlín ostrobřichý Scardinius erythrophthalmus (Linnaeus, 1758)
65 Piskoř pruhovaný Misgurnus fossilis (Linnaeus, 1758)
66 Placka pomořanská Alosa alosa (Linnaeus, 1758)
67 Placka skvrnitá Alosa fallax (Linnaeus, 1758)
68 Platýs bradavičnatý Platichthys flesus (Linné, 1758)
69 Plotice lesklá Rutilus pigus (Lacepède, 1803)
70 Plotice obecná Rutilus rutilus (Linnaeus,&nbsp1758)
71 Podoustev říční Vimba vimba (Linnaeus, 1758)
72 Pstruh duhový Oncorhynchus mykiss (Walbaum, 1792)
73 Pstruh obecný mořský Salmo trutta m. trutta (Linnaeus, 1758)
74 Pstruh obecný potoční Salmo trutta m. fario (Linnaeus, 1758)
75 Sekavčík horský Sabanejewia balcanica (Karaman, 1922)
76 Sekavec písečný Cobitis taenia (Linnaeus, 1758)
77 Sekavec podunajský Cobitis elongatoides (Bacescu et Mayer, 1969)
78 Síh malý Coregonus albula (Linnaeus, 1758)
79 Síh omul Coregonus autumnalis (Pallas, 1776)
80 Síh ostronosý Coregonus oxyrinchus (Linnaeus, 1758)
81 Síh peleď Coregonus peled (Gmelin, 1789)
82 Síh severní maréna Coregonus lavaretus (Linnaeus, 1758)
83 Siven americký Salvelinus fontinalis (Mitchill, 1814)
84 Siven arktický Salvelinus alpinus (Linnaeus, 1758)
85 Siven jezerní Salvelinus namaycusch (Walbaum, 1792)
86 Slunečnice pestrá Lepomis gibbosus (Linnaeus, 1758)
87 Slunka obecná Leucaspius delineatus (Heckel, 1843)
88 Střevle potoční Phoxinus phoxinus (Linnaeus, 1758)
89 Střevlička východní Pseudorasbora parva (Temminck and Schlegel, 1846)
90 Sumec velký Silurus glanis (Linnaeus, 1758)
91 Sumeček americký Ameiurus nebulosus (Lesueur, 1819)
92 Sumeček černý Ameiurus melas (Rafinesque, 1820)
93 Sumeček jihoafrický Keříčkovec – Clarias gariepinus (Burchell, 1822)
94 Sumeček tečkovaný Ictalurus punctatus (Rafinesque, 1818)
95 Štika obecná Esox lucius (Linnaeus, 1758)
96 Tlamoun nilský Oreochromis niloticus (Linnaeus, 1758)
97 Tolstolobec pestrý Aristichthys nobilis (Richardson, 1845)
98 Tolstolobik bílý Hypophthalmichthys molitrix (Valenciennes, 1844)
99 Úhoř říční Anguilla anguilla (Linnaeus, 1758)
100 Veslonos americký Polyodon spathula (Walbaum in Artedi, 1792)
101 Vranka obecná Cottus gobio (Linnaeus, 1758)
102 Vranka pruhoploutvá Cottus poecilopus (Heckel, 1837)
103 Vyza malá Huso dauricus (Georgi, 1775)
104 Vyza velká Huso huso (Linnaeus, 1758)

Neúspěšně nasazené druhy


1 Siven arktický 1883
2 Okounek pstruhový 1889
3 Okounek černý 1889
4 Pstruh cetinský 1901
5 Okounek skalní 1911
6 Slunečnice ušatá 1913
7 Síh malý 1951
8 Síh podzimní 1959
9 Lipan bajkalský 1959
10 Hadohlavec amurský 1959
11 Siven obrovský 1972
12 Kaprovec velkoústý 1985
13 Kaprovec černý 1985
14 Sumeček tečkovaný 1985
15 Síh wartmannův
16 Síh písečný

Seznam nepůvodních invazivních druhů ryb


1 Siven arktický 1759
2 Siven americký 1880
3 Síh maréna 1882
4 Pstruh duhový 1888
5 Okounek černý 1889
6 Okounek pstruhový 1889
7 Sumeček americký 1890
8 Koljuška tříostná 1915
9 Slunečnice pestrá 1929
10 Síh malý 1950
11 Hadohlavec skvrnitý 1956
12 Lipan bajkalský 1959
13 Síh omul 1960
14 Amur bílý 1961
15 Tolstolobik bílý 1961
16 Tolstolobec pestrý 1964
17 Síh peleď 1970
18 Siven jezerní 1972
19 Karas stříbřitý 1972
20 Střevlička východní 1976
21 Jeseter sibiřský 1982
22 Kaprovec velkoústý 1985
23 Kaprovec černý 1985
24 Sumeček tečkovaný 1985
25 Keříčkovec africký 1985
26 Tlamoun nilský 1985
27 Jeseter hvězdnatý 1993
28 Jeseter ruský 1994
29 Veslonos americký 1995
30 Amur černý 1999
31 Sumeček černý 2003
32 Jeseter hladký 2004
33 Hlaváč černoústý 2008