JAK SE váže háček s lopatkou.

Tento díl je věnovaný hlavně dětem a začátečníkům, kteří si nevědí rady s navázáním háčku, nebo se to zrovna učí, chtějí se to naučit, či to zapomněli. Časem přijtete na to, že v rybařině se používá několik druhů háčků, které se od sebe liší hlavně použitím, na co který konkrétně potřebujeme. Jinak se vážou háčky například na jigové hlavičky při přívlači, jinak háčky na plavanou, jinak háčky při muškaření na streamry, a jinak háčky při kaprových montážích.

My se ale naučíme vázat úplně klasický háček s lopatkou, který se asi nejčastěji používá a pro začátek s ním skoro všude vystačíme. Háček je asi to nejhlavnější mezi prutem, který držíme v ruce, vlascem, který vede k rybě a právě háčkem, na kterém záleží, jestli rybu vyndáme z vody, nebo ne. Až si budete háčky kupovat, myslete na to, že se háčky vybírají napřed podle toho, co na něj chceme nastražit, dále jak velké ryby chceme chytat a nakonec si můžeme vybrat, od jaké firmy háček koupíme. Nikdy nekupujte desítky pytlíčků do zásoby, to můžete udělat, až si háčky otestujete na rybách, jestli drží, nelámou se, neohýbají, napadají z nich ryby, jestli jsou ostré a podobně. Pokud s nimi budete spokojeni, teprve potom si můžete nakoupit do zásoby. A jak se pozná dobrý a ostrý háček například při plavačce či feederu na červíky? Jednoduše. Při napichování musí červíkem projet jako nůž máslem, ulovíme pár ryb a opět napíchneme červíka. Pokud se jeho ostrost nezměnila, je to paráda, pokud se nám červ napíchnout nepodaří, háček raději vyměníme a poohlédnem se po jiné značce.

Na trhu je opravdu nepřeberné množství háčků od spousty firem, všech velikostí, barev, tvarů, až oči přecházejí a tak si pro začátek nechte poradit od zkušeného kolegy, nebo prodavače v obchodě. Pokud se vás před tím, než vám dá první pytlíček háčků, zeptá, na co chcete chytat, a jaké ryby, jste v dobrých rukách. Jestli ne, raději si vyberte jiné rybářské potřeby. Určitě si časem oblíbíte nějakou značku, tvar, či barvu háčků, s kterými budete spokojeni. Ale nekupujte si nikdy ty nejlevnější, zradí vás, kdy to budete nejméně potřebovat. A zase platí, že ani ty nejdražší nejsou vžycky nejlepší.

Vázání háčku je jen o cviku, prvních pár vám zabere trošku času, ale postupně se to naučíte, že je budete vázat i poslepu. Stačí dodržet tři zásady. Za prvé mějte vždy napnutý vlasec, za druhé musí být ovin vedle ovinu, a za třetí vlasec musí vést vždy vnitřkem háčku, nikdy zezadu. Pokud toto dodržíte, nemůže se vám nikdy háček rozvázat. Skladovat a nosit je k vodě můžete v originál pytlíčku, který jste koupili, nebo si je můžete přesypat do krabičky na háčky, případně do velmi praktické magnetické krabičky, kde si je můžete popsat. Můžete si i doma pěkně v teplíčku navázat několik háčků do zásoby, a až budete u vody, stačí jen provléknout smyčku smyčkou a hned chytáte. Ale o tom až příště.

Držím všem palce  “JO”

0 0 vote
Article Rating
2 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel K.
28. 9. 2015 9:19

Dobrý nápad, líbí se mi, že si to můžu krásně zpomalit a je to parádně vidět, mladej si vaše stránky přidal k oblíbeným, a to už je co říct! Je mu šest a chce chodit někam do kroužku, nevíte o nějakém? Dávám za jedna…

Admin
Reply to  Pavel K.
28. 9. 2015 12:33

Ahoj Pavle,
ano víme o rybářském kroužku, podrobné informace vám sdělí Jirka Ouředníček, telefonní číslo najdete v záložce – o nás – kontakty. Díl pro rodiče a děti se připravuje. Najdete ho zde v průběhu příštího měsíce s kompletními informacemi ” jak se stát rybářem, nebo rybářkou”.

A děkujeme za pochvalu. 🙂