Začátek sezóny 2016 a ohlédnutí za rokem 2015

Zdravím všechny kapraře a rybáře v roce 2016! Nastává nová sezóna a s ní i nové ambice. A já už se moc těším.

jj021 (2)

Nejdříve se s vámi podělím o zážitky z mých předchozích kaprařských sezón, na které rád vzpomínám. Začnu třeba tady.

Bylo to v červenci. Zakotvil jsem, u jedné malé pískovny, a jak už to tak bývá, těšil jsem se tak, že jsem se vůbec nestaral o postavení nového bivaku, jenž jsme s manželkou dostali coby svatební dar (za což znovu na tomto místě děkujeme). Těšil jsem se tolik, že jsem se nedržel zaběhnutého rytmu a zvyklostí, na což jsem večer doplatil (napíšu později).

Nemohl jsem se prostě dočkat, až vyndám svoje rybářské nádobíčko a začnu svůj rybářský víkend. „Aspoň jedno kapří miminko“, říkal jsem si hned po příjezdu. Kvalitně jsem zakrmil – základ mé krmné směsi se skládal z řepky a vařené ochucené kukuřice, a ještě jsem ho vylepšil asi 2.5kg mixem pelet. Partikl jsem dal jen na první zakrmení, věděl jsem, že se zde nachází poměrně dost malých ryb. Ted už se jen rozhodnout, co dát na háček, s sebou vždy vozím minimálně 4 druhy. Na jeden prut jsem zvolil Pikantní švestku s obalovačkou od Mikbaits a na druhý jsem zvolil RS1 od Starbaits. Připravil jsem si ještě nadrcený boilies s trochou minipeletek do pva.

Nahodil jsem proutky a jak se říká, „hodil jsem se na vlnu“. A čas plynul a plynul. Čekání mi zpříjemnila sváča od manželky – samozřejmě řízky s chlebem a kyselé okurky. Ono si pak už budu muset vařit sám, říkala, ale pro první den je to super obídek. Věřím, že bude chutnat stejně dobře kaprům moje krmení, jako mně chutnala moje sváča od ženušky.

Hodinu se nedělo nic. Já posvačil, ale kapři evidentně zatím ne. Uběhl další čas a já už se chystal vytáhnout z člunu, na němž jsem převezl ze svého malého auta cca tunu rybařiny, bivak, neboť se blížil západ slunce, když VTOM: ZÁBĚR. ……

Umíte si představit ten šrumec, jak rychle jsem se vrhl k prutům. Slunce pálilo, pot se z čela jen řinul. Ale stálo to za to! Boj byl dokonán po cca 15 minutách. Přišla má odměna, desetikilový krasavec – přesně 10,4kg, ani jsem si v to šíleném vedru nevšiml, že jsem si při zdolávání vlezl do vody a já – nakonec celý mokrý – a tedy i vykoupaný (mimochodem manželka by měla radost, že denně dodržuji hygienu ), a hlavně spokojený, jsem okolo desáté večer začal stavět bivak. Můj příbytek za letních nocí, které budu trávit jako Robinson na pustém ostrově. Podotýkám, že jsem nezapomněl udělat selfie s mým úlovkem. A tady jsem doplatil na to, že jsem si bivak nepostavil za světla.

Když bylo vše hotovo, nastal konečně čas na siestu – křesílko, káva, pišingr. Spokojeně jsem se usadil a vtom to začalo: jedno kousnutí, hned nato druhé. Posvítím čelovkou a: bivak jsem si postavil přímo doprostřed mravenčí dálnice. Takže nastalo stěhování. Kdyby se to podařilo napoprvé, byl bych frajer. Jenže jsem se musel za tu noc stěhovat ještě dvakrát, ale i to moc nepomohlo. Z toho plyne poučení, že ty malý, rezavý, kousavý potvůrky jsou při rybaření úplně všude. Pozor na stanoviště, další rybářská rada. Ze zoufalství jsem obětoval cukr, co s sebou vozím, a začal dělat cestičky dále od mého bivaku v domnění, že mi to pomůže od těch kousavých potvor, kdyby mě někdo pozoroval, tak by si zřejmě myslel, že provádím nějaký čarodějnický rituál. Konečně jsem zalehnul. Začíná můj rybářský víkend.

Najednou mě něco vzbudilo. Ne, nebyl to bzučák ze záběru, ale takový podivný zvuk.

Ten divný zvuk jsem brzy rozklíčoval. Asi 15m od mých prutů, stanu, zkrátka okolo mě proplavalo a nakonec těsně minulo stádečko asi 5 divočáků. Ufuf, těsně mě minuli. Podíval jsem se na noční oblohu a říkal si: „Pane Bože, co mě tu ještě čeká“. Tolik mé zážitky z prvního dne na překrásné vodě. Doufám, že jsem všechny příjemně naladil a navnadil. A pozor na divokou zvěř. Výbava s sebou je třeba nejen na ryby, na mravence či na klíšťata, ale bacha i na divočáky.

jj01

Zkrátka, ten víkend jsem si užil báječně, kyseliny mravenčí jsem měl už v sobě dost, docela jsem se opálil a kapři taky spolupracovali, podařilo se mi chytit ještě 8 menších kaprů a na závěr mi přišel 11kg kapr s trošku zvláštní stavbou těla a hlavně barvou, byl celý černý, takže spokojenost veliká.

Přeji vám hodně štěstí a krásné kousky v letošní sezóně!

Honza J.