JAK SE váže fluorocarbon

 

Než si začneme vázat ten správný uzel, něco málo si musíme o fluorocarbonu říci. Mezi rybáři kolují téměř magické ódy na tento výrobek, dávají se mu přívlastky jako neviditelný nebo  nepřekousnutelný, a když si člověk chce něco na webu nebo sociálních sítích něco o tom přečíst, moc toho k nalezení není.

Pravdou je, že Japonští chemici – kouzelníci někdy před třiceti lety vymýšleli, jak zdokonalit a zpevnit již stávající nylonový vlasec, a nějakým určitým poměrem upravili carbonová vlákna, a ze sloučenin carbonu a fluorinu, (odtud je i název fluorocarbon), vznikl fluorocarbon.

 

 

Vůbec není mým cílem vést sáhodlouhou přednášku na toto téma, jen zdůrazním pro nás rybáře, nesporné výhody a nevýhody.

Začnu tím pro rybáře nejdůležitějším, a to je ta „magická“ neviditelnost. Fluorocarbon v čirém provedení má téměř totožný index lomu světla jako voda, a tak je v křišťálově průzračných vodách opravdu málo viditelný, což je opravdu vynikající vlastnost. Takže kapraři mohou klidně pokládat svoje kuličky v koncové montáži na ty nejopatrnější kapříky, plavačkáři i feederaři svými návazci téměř zneviditelní svoje mikroháčky s nastraženou patentkou, vláčkaři zase přelstí jindy velmi opatrné pstroužky….a tak bych mohl pokračovat. Takže jedna nula pro fluorocarbon.

Druhá nesporná výhoda je průtažnost. Díky použitým materiálům jsou fluorocarbony téměř neprůtažné. Dva nulu pro flourocarbon.

Třetí pro nás důležitým faktorem je hmotnost a oděru schopnost. Díky různým příměsím, které japonští chemici přimíchali do carbonových sloučenin, má flourocarbon mnohem větší hustotu, než je voda, z čeho pro nás, rybáře vyplývá, že se velmi rychle potápí a má vynikající oděruschopnost. A právě proto ho s velkou oblibou používají i vláčkaři místo lanka a feederaři při koncové montáži, protože se nekroutí. Tři nula.

A teď nevýhody. Úplně jednoduše, mnohem menší nosnost, než ve stejném průměru vlasec, takže tři jedna.

Jak je v silnějších průměrech tvrdý, velmi špatně se dělají uzle a špatně se navazuje, tři dva.

A nakonec to nejdůležitější. Pokud nepoužijeme ten správný uzel, zeslabí se udávaná nostnost výrobcem minimálně o jednu třetinu.

A teď víme, co jsme potřebovali vědět a můžeme se pokusit navázat ten správný návazec.

Držím palce

JO

0 0 vote
Article Rating

Written by 

Subscribe
Upozornit na

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

3 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kája
30. 12. 2019 11:12

Wau, s váma se člověk nikdy nenudí, paráda!!!

Reply to  Kája
4. 1. 2020 11:19

Moc Děkujeme 🙂