Tak jako červíci nebo žížaly patří patentky do živých nástrah. Správně se jedná o čeleď hmyzího řádu nazývané dvoukřídlí. Jsou podobní komárům, ale oproti nim nesají krev, ale živí se převážně na rostlinách. Najdeme je skoro všude na celé zeměkouli v mnoha druzích. Žijí maximálně jeden rok, dospělí jedinec naklade vajíčka, (potom většinou zahyne), vajíčko se přemění na larvy zvané patentka (v tomto stadiu je rybáři, hlavně závodní plavačkáři a feederaři znají, a chytají na ně), některé se zavrtají do dna, některé volně plavou vodním sloupcem, potom se z larvy stane pupa, která se ze dna dostane pomocí vzduchové bubliny k hladině a následně se vylíhne pakomár. Celý tento cyklus probíhá na různých vodách podle druhu, počasí, teploty vody po celý rok, a tak jsou pro ryby naprosto přirozenou nástrahou.

Larva pakomára (patentka) má hlavičku a článkovité tělo, hodně podobné malé žížalce. Barva může být podle druhu různá od zelené, šedé, černé, až po rubínově červenou a velikost od půl centimetru až po čtyři centimetry. Je to vynikající nástraha téměř na všechny druhy ryb a kolikrát když selžou všechny ostatní možnosti od barvených červíků, pinek, kukel, hnojek a podobně, i jediná nástraha, kterou ryby jsou ochotni přijímat. Kromě bílé ryby jako jsou plotice, skaláci, cejni, podoustve a podobně si na nich velmi rádi smlsnou i kapříci, a proto je do svého „repertoáru“ zařazují i kapraři.

Tento obsah je zablokován. Přijmout soubory cookies pro zobrazení obsahu.

 

Malými patentkami se vnadí, přidávají se do krmení, hlíny či do boilisu, na velké se chytá. Nejjednodušší je koupit si je v rybářských potřebách nebo v akvaristice, (dováží se z Polska nebo Ukrajiny), ale jsou velmi choulostivé na uchovávání. V akvaristice se dají koupit i mražené, ale pro rybáře to nemá žádný význam. Jedna z možností je mít patentky v malé vrstvě ve vlhkých novinách, ve sklepě při teplotě 5 – 10°C, každý den je minimálně dvakrát zkontrolovat, vyměnit jim noviny, ale stejně je udržíte maximálně týden. Velké patentky můžete dát do nádoby s vodou, kterou musíte minimálně 5x denně měnit, patentky položit na sítko, zdravé prolezou, mrtvé musíte odstranit. Ještě jsem viděl jednu možnost, dát malou patentku do punčocháčů, zavázat a ponořit je do vody. Viděl jsem tento způsob na MS v Belgii, ale osobně jsem to nevyzkoušel.

Při chytání na patentky se používají velmi tenké háčky, často červené (ale není podmínkou). Patentka se píchá těsně za hlavičkou a každý nához musíme kontrolovat, protože většinou při záběru je ryba „vycucne“ a nám na háčku zbyde jen šlupička. Dají se kombinovat i s jinými nástrahami, jako jsou pinky, červíci, kukly, žížalky, ale i třeba kukuřice nebo pařená houstička.

TIP: nikdy je nedávejte do lednice spolu s červama, protože jakmile patentka ucítí čpavek od červů, okamžitě hyne.

1
Odpověď

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
libor Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
libor
Host
libor

Moc pěkné a poučné videjko, já proč mi ty paťáry v lednici vždycky zdechnou. Mrchy, jasně že jsem je dal k červotočům…A pěkný candoš