Rybaření – Epizoda ze seriálu JAK SE – chytá na pelety 1/3

Asi by se slušelo nejdříve si říci něco o peletách. Co to vlastně je ta peleta? A jaký je rozdíl mezi peletou a boilisem, i když dneska si hlavně řekneme něco o nastražení pelety a to hned několika způsoby.

Hlavní rozdíl mezi peletami a boilisovými kuličkami je způsob výroby, úplně jednoduše řečeno boilie se vaří a pelety jsou vyráběny pomocí lisu, kde se pod tlakem lisují válečky krmných směsí převážně z namletých obilnin, pártiklů, ptačích zobů, rybích mouček a podobně. Rozdělují se na krmné a chytací. Pelety určené na háček mají v sobě dirku. Další dělení je podle doby rozpadu a to ovlivňuje hlavně teplota vody, proud, aktivita ryb a složení směsí. Vyrábějí se od velikosti 2 – 3mm do PVA sáčků až po neskutečně velké čtyřicítky na sumce, kapry, jesetery, amury a podobné ryby. Na trhu jsou v prodeji všechny možné i nemožné příchutě, od nejsladších až po slané, masové, kořeněné, různě barvené a s dobou rozpadu i dvacet hodin. Pelatami můžeme parádně zakrmit v námi zvoleném místě a tím dokážeme ryby přilákat a udržet je na tomto místě, nebo velkými peletami, či různými příchutěmi vyselektovat záběry od malých ryb.

První a základní montáž na nastražení pelet je klasický podvaz, který používá drtivá většina všech kaprařů, jen místo boilisové kuličky se na podvaz nastraží peleta, která se na konci zarazí zarážkou, většinou s širšími packami, aby při rozpadání pelety co nejdéle držela. Háček se používá podle velikosti pelety.

Další z možností nastražení pelety je silikonový kroužek. Jeho výhoda spočívá v tom, že nemusíme měnit montáž, ani měnit háček s lopatkou za háček s očkem. Jednoduše navlékneme peletu na kroužek a propíchnutím předvrtané dirky ji připevníme na háček, který jsme dosud používali. Kroužky se prodávají v několika velikostech a nastražení je otázkou pár vteřin. Výhoda je, že kroužek používáme tak dlouho, dokud neutrhneme háček či montáž. Na trhu je spousta výrobců těchto kroužků v několika velikostech, bohužel některé praskají, některé trouchnivějí a tak si časem každý najde toho “správného” výrobce.

Tento obsah je zablokován. Přijmout soubory cookies pro zobrazení obsahu.

V Anglii posunuli nastražení pelety na kroužku a jeden level výš. Vymysleli, že ke kroužku vede tenká silikonová bužírka, výrobně přitavená ke kroužku, kterou prostrčíme vlasec a celý kroužek tím zasuneme na ramínko háčku. Výhoda je, že peleta je úplně mimo háček, který je celý volný a zásek je skoro téměř vždy na začátku tlamy ryby. Nevýhoda je trošku složitější montáž, kdy musíme nejprve provléknout silikonovou bužírkou vlasec a teprve potom navážeme háček, a zasuneme kroužek do ramínka háčku. A zatím jsem měl verzi pro feederaře, takže prostrčím maximálně dvacítku vlasec, silnější nemám šanci, ale určitě to doporučuji vyzkoušet.

Obdoba silikonového kroužku je silikonové ramínko- adapter, které je zakončeno zesíleným dorazem, sloužícím jako zarážka pelety.  Vyrábějí se v několika délkách podle velikosti pelet ( nebo boilie) a opět vůbec nemusíme měnit háček, ale pouze přes prošívací jehlu navlékneme peletu(y) nebo boilie, nasuneme na ramínko a stávajícím háčkem propíchneme předvrtanou dirku a máme nastraženo. Silikonový adapter používáme tak dlouho, dokud neutrhneme háček nebo montáž.

Poslední montáž s peletou je takzvaná “nekonečná” zarážka. Prakticky jde o kousek plastového výlisku – adapteru s dirkou, v různých barvách a velikostech,  který zajišťuje peletu místo klasické zarážky. Veliká výhoda spočívá v tom, že nemusíme měnit koncovou zarážku při každém rozpadnutí pelety a znovu přehození, pouze specielní jehlou navlékneme zarážku a prostrčíme dirkou v peletě na háček. Montáže je téměř totožná jako klasický podvaz, jen místo smyčky přivážeme nekonečnou zarážku, provlékneme kousek stoperu, navážeme háček a hotovo. Montáž naměříme podle potřeby, navlékneme převlek a zakončíme klasickou smyčkou.

Ještě jedna rada na závěr: někdy se vyrábějí pelety, které mají strašně slabou předvrtanou dirku a protáhnutím na jehlu se rozlomí. Proto doporučuji peletky protáhnout vrtáčkem a je po starostech. A nebojte se experimentovat s příchutěmi a vůněmi,  klidně můžete nastraženou peletku různě barvit a namáčet do dipů, boostrů, posilovačů a podobně a uvidíte, jak se vám to rozchytá.

Pokud potřebujete poradit, nebo vám něco není jasné, na stránkách je na nás email a telefon, nebojte se ozvat, rádi vám odpovíme.

Držíme palce…


1


2


3


4


5


 

2
Odpověď

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
karel78libor Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
karel78
Host
karel78

Pánové, musím vám dát palec nahoru! Oproti “blonďákovým” videům, kde to určitě točíte s nesrovnatelnými kamerami s minimálními náklady proti jeho profi vybavení, o finční stránce nemluvě, jste o několik levlů výš! Hlavně vaše videa jsou určená dětem a kroužkům, a já to zhltnul celé, a to už zdaleka dítě nejsem. Jen tak dál!

libor
Host
libor

Hezé, palec nahoru!