JAK SE váže háček s očkem

V našem prvním díle o vázání háčků jsme si vysvětlili a ukázali vše o háčcích s lopatkou a díl jsme zakončili praktickou ukázkou. Rozdělili jsme si háčky podle zakončení ramínek do tří skupin – s lopatkou, s očkem a specielní. Tento díl je věnovaný háčkům s očkem. Opět jsou podle materiálu, z jakého jsou vyrobeny, určeny pro určitý druh nástrah, určitý druh rybolovu a tedy i pro velikost ryb. Jiné se používají na sumce, jiné na kapry a jiné na moře. Háčky z nejtenčích drátků, různě barvené, specielně ostřené, jsou určeny pro napichování živých nástrah a používají se hlavně při plavané a feederu. Větší háčky už jsou vyrobeny z kovu, nebo slitin a různě se kováním, různými tepelnými a chemickými úpravami zpracovávají, a ostří a podle použití i povrchově upravují. Proto se na trhu setkáme s mnoha barvami od stříbrné, přes měděnou, černou až třeba po červenou nebo modrou. Nejčastěji se s nimi setkáte ve tvaru písmene „J“, ale nemusí to být vždy tak, protože vývoj háčku jde jako vše v rybařině mílovými kroky kupředu, a tak třeba někde objevíme tvar háčku jako písmeno „G“ nebo „U“.

Háček s očkem si asi nejvíce oblíbili kapraři a tak téměř většina všech montáží jak podvazem, tak při lovu s boilisem nebo peletou je právě s těmito háčky. Taktéž při lovu dravců se lanka a šňůrky vážou právě na očka, a pokud se naučíte navazovat háček s očkem, máte dobrý základ pro vázání všech karabinek, obratlíků, woblerů, lanek, třpytek a podobně, protože se nejčastěji používá právě jeden z těchto uzlů.

Dneska si ukáže několik základních možností, jak se dá navázat háček s očkem a v praktické ukázce si to můžete pustit na videonahrávce. Vlasec volte taky podle toho, na jakou rybu cílíte, a přiměřeně k velikosti a tvaru háčku.

Opět musím zdůraznit, že háček je jedna z nejklíčovějších věcí, jestliže chceme dodržet rovnováhu mezi námi, udicí a rybou a pokud na háčcích „ušetříme“, většinou se nám to vrátí, když to budeme nejméně čekat. Doporučuji si koupit balení háčků, vyzkoušet si je u vody, a pokud splní vaše očekávání, jsou ostré, nenarovnávají se, nepadají vám ryby, klidně si je kupte do zásoby. A zase podotýkám, že to nejlevnější nemusí být k zvolenému rybolovnému způsobu to nejhorší, přesně jako to nejdražší že je to nejlepší.

Držím všem palce  „JO

1.

 

2.

3.

 

 

 

Written by