Zpráva od vody – Pražská Vltava 2

 

Já tu řeku mám prostě rád, a tak mi to zase nedalo, a rozjel jsem se vyzkoušet, jestli ten deštík a konečně trošku ochlazení alespoň maličko rozhýbalo ryby. Nijak dlouho jsem nepřemýšlel, kam pojedu, jen jsem nechtěl mít cyklostezku těsně za „prdelkou“, a tak volím levý břeh, kde je přeci jenom o kus dál.

Beru si jenom velmi lehkou výbavu, dva feederové proutky, stojánek a mám ještě v úmyslu vyzkoušet kombinaci nového krmení. Litr červů je samozřejmostí, trošku granulek, peletek, už týden mám namočenou kukuřici s řepkou a pšenicí, pod kterou jsem jen malinko škrtnul, a když se voda začala vařit, jsem to odstavil, nechal vychladnout a to míním použít jako zarážku spolu s červíkama.

Bohužel díky nějakému hodně „přemýšlejícímu“ úředníkovi je cyklostezka po obou stranách řeky, takže auto musím nechat na parkovišti a k vodě to všechno musím odtahat, ale proto jsem volil lehkou výbavu, takže jdu „jen“ dvakrát. Je všední pracovní den, a tak nepředpokládám nějaký moc velký pohyb, ale asi v Praze nikdo nedělá, protože se naproti po cyklostezce pohybují desítky, možná stovky kolařů, bruslařů, koloběžkářů, kočárkářů, běžců a procházejících se, ale mě to nijak nevadí.  Jako první míchám krmení, volil jsem senzasácký hnědý feeder, a míchám ho s mondialem příchuť kapr, který má trošku hrubší strukturu, a můj pártikl jako zarážku. Krmení nechávám chvilku pracovat a připravuji si dva proutky, kde chci na jednom chytat klasické červíky a na druhém zkouším bonduelku kukuřici v kombinaci s červem, nebo žížalkou.

 

 

Když jsem připraven nahodit, prošáhnul jsem si trošku dno a našel jsem hranu, za kterou posílám asi patnáct krmelců. Teprve potom jsem přisypal červíky a poslal do vody další tři decovky s živou. Spokojeně nahazuji a fotím si naproti projíždějící vláčky, kde mě překvapuje, že jsou skoro plné, i když je pracovní den. Málem jsem prošvihnul první záběr od pěkného cejna na pět bílých červíků s jedním červeným a přes metr dlouhým fousem, který tady parádně funguje. Znovu nabíjím a nahazuji na krmené místo. Chytám čtyřicítku krmelec, ale voda skoro stojí, takže by klidně třicítka stačila. Sleduji ve vodě plavající nutrii a zase jsem málem prošvihl dalšího cejna. Vida, ryby jsou při chuti a tak se začínám bavit.

 

Záběry přicházejí tak do čtyř – pěti minut a jsou to klasické cejní, lehké zavrnění a povolení špičky. Na druhém prutě se s kukuřicí nic neděje a tak zkouším několikrát přehazovat a dávám dvě zrnka s žížalkou a zavírám to červeným červíkem. Když jsem v nejlepší, projela kolem loď a já můžu znovu krmit. Posílám do vody zase asi deset krmelců a chvilku to zase trvá, než najely ryby. Jako první přišel krásný kapřík, který se mi sotva vešel do pětašedesátky podběrákové hlavy a za ním druhý. Vida, zřejmě je pártikl trošku na krmeném místě přibrzdil, ale bohužel další loď a je po záběrech. To mě na Vltavě vadí, když se konečně dostanu do ryb, tak průjezd lodě a je po krmení. Tak znovu zakrmuji a na druhém proutku jsem zaregistroval na kukuřici s žížalou lehké zavrnění, a nic. A zase jen lehké zavrnění, že by nějaký hrouzek či okounek? Zkouším lehce přiseknout a hele, kanička na kukuřici s žížalou! Zřejmě kukuřice spadla a zůstala tam jenom ta žížalka.

 Zkouším tedy chvilku chytat jen na žížalky, ale bez odezvy, tak se vracím k bonduelce s žížalou a zavírám to červíkem. A je to jako na běžícím pásu, záběry od cejnů, chytnu jich několik a projede loď a jsem zase bez záběrů. Tak znova krmím a krmím a krmím….Doba záběrů se viditelně prodlužuje a tak zkouším různé kombinace, ale nic nepomáhá. Navíc se něco stalo, protože se voda trošku rozjela a já musím vyměnit krmidla za padesátky, které tam jen tak tak sedí. Na druhém prutě se mi zaklepala špička a nic, povolil se vlasec a tak lehce přisekávám a okounek.

Zajímavé, kombinace bonduelka s žížalkou a červíkem jim zřejmě chutná. Jenže záběry se opravdu prodlužují a tak posílám do vody zbytek krmení, ale přišel mi už jen jeden cejnek a je po rybách. Nevadí, balím a jdu od vody spokojen, vždyť jsem si slušně zachytal a docela pěkné ryby. Tak Vltavo, dík a čau, zase někdy.

JO

0 0 vote
Article Rating
2 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Honzík
16. 9. 2015 8:51

Můžu se prosím zeptat, jak si prošáhnete nebo změříte dno, abyste viděl, kam krmit a kde chytat, a jak to udělám, abych tam potom i chytal? Já s fídrem teprve začínám, tak se ptám na všechno, co mi dělá problémy.