Ryby v českých vodách

(Na této stránce se momentálně pracuje seznam není kompletní obsahuje,

původní, nepůvodní, invazní a vyhynulé druhy ryb)

Ke každému druhu bude vložen popis foto a spousta informací.

No, prostě mazec a nestíhám 🙂 Jetty.

 

1Amur bílýCtenopharyngodon idella (Valenciennes, 1844)
2Amur černýMylopharyngodon piceus (Richardson, 1846)
3Blatňák tmavýUmbra krameri (Walbaum, 1792)
4Bolen dravýAspius aspius (Linnaeus, 1758)
5Candát obecnýSander lucioperca (Linnaeus, 1758)
6Candát východníSander volgensis (Gmelin, 1789)
7Cejn perleťovýAbramis sapa (Pallas, 1814)
8Cejn sinýAbramis ballerus (Linnaeus, 1758)
9Cejn velkýAbramis brama (Linnaeus, 1758)
10Cejnek malýBlicca bjoerkna (Linnaeus, 1758)
11Drsek menšíZingel streber (Siebold, 1863)
12Drsek většíZingel zingel (Linnaeus, 1766)
13Hadohlavec skvrnitýChanna argus (Cantor, 1842)
14Hlaváč černoústýNeogobius melanostomus (Pallas, 1814)
15Hlavačka mramorovanáProterorhinus marmoratus (Pallas, 1814)
16Hlavatka obecnáHucho hucho (Linnaeus, 1758)
17Hořavka duhováRhodeus sericeus (Pallas, 1776)
18Hořavka hořkáRhodeus amarus (Bloch, 1782)
19Hrouzek belingůvRomanogobio belingi (Slastenenko, 1934)
20Hrouzek běloploutvýRomanogobio albipinnatus (lukasch, 1933)
21Hrouzek dlouhovousýGobio uranoscopus (Agassiz, 1828)
22Hrouzek kesslerůvRomanogobio kesslerii (Dybowski, 1862)
23Hrouzek obecnýGobio gobio (Linnaeus, 1758)
24Jelec jesenLeuciscus idus (Linnaeus, 1758)
25Jelec proudníkLeuciscus leuciscus (Linnaeus, 1758)
26Jelec tloušťLeuciscus cephalus (Linnaeus, 1758)
27Jeseter bílýAcipenser transmontanus (Richardson, 1836)
28Jeseter hladkýAcipenser nudiventris (Lovetsky 1828)
29Jeseter hvězdnatýAcipenser stellatus (Pallas, 1771)
30Jeseter malýAcipenser ruthenus (Linnaeus, 1758)
31Jeseter ostrorypýAcipenser oxyrinchus (Mitchill, 1815)
32Jeseter ruskýAcipenser gueldenstaedti (Brandt, 1833)
33Jeseter sibiřskýAcipenser baeri (Nikolskii, 1896)
34Jeseter velkýAcipenser sturio (Linnaeus, 1758)
35Ježdík dunajskýGymnocephalus baloni  (Holcík and Hensel, 1974)
36Ježdík obecnýGymnocephalus cernuus (Linnaeus, 1758)
37Ježdík žlutýGymnocephalus schraetser (Linnaeus, 1758)
38Kapr obecnýCyprinus carpio (Linnaeus, 1758)
39KaprokarasHybrid
40Kaprovec černýIctiobus niger (Rafinesque, 1819)
41Kaprovec velkoústýIctiobus cyprinellus (Valenciennes, 1844)
42Karas obecnýCarassius carassius (Linnaeus, 1758)
43Karas stříbřitýCarassius auratus (Linnaeus, 1758)
44Koljuška devítiostnáPungitius pungitius (Linnaeus, 1758)
45Koljuška tříostnáGasterosteus aculeatus (Linnaeus, 1758)
46Lín obecnýTinca tinca (Linnaeus, 1758)
47Lipan bajkalskýThymallus baicalensis (Dybowski, 1874)
48Lipan podhorníThymallus thymallus (Linnaeus, 1758)
49Losos obecnýSalmo salar (Linnaeus, 1758)
50Mihule mořskáPetromyzon marinus (Linnaeus 1758)
51Mihule potočníLampetra planeri (Bloch, 1784)
52Mihule říčníLampetra fluviatilis Lampetra fluviatilis
53Mihule ukrajinskáEudontomyzon mariae (Berg, 1931)
54Mník jednovousýLota lota (Linnaeus, 1758)
55Mřenka mramorovanáBarbatula barbatula (Linnaeus, 1758)
56Okoun říčníPerca fluviatilis (Linnaeus, 1758)
57Okounek černýMicropterus dolomieu (Lacépède, 1802)
58Okounek pstruhovýMicropterus salmoides (Lacepède, 1802)
59Ostroretka stěhovaváChondrostoma nasus (Linnaeus, 1758)
60Ostrucha křivočaráPelecus cultratus (Linnaeus, 1758)
61Ouklej obecnáAlburnus alburnus (Linnaeus, 1758)
62Ouklejka pruhovanáAlburnoides bipunctatus (Bloch, 1782)
63Barbus barbus (Linnaeus, 1758)
64Perlín ostrobřichýScardinius erythrophthalmus (Linnaeus, 1758)
65Piskoř pruhovanýMisgurnus fossilis (Linnaeus, 1758)
66Placka pomořanskáAlosa alosa (Linnaeus, 1758)
67Placka skvrnitáAlosa fallax (Linnaeus, 1758)
68Platýs bradavičnatýPlatichthys flesus (Linné, 1758)
69Plotice leskláRutilus pigus (Lacepède, 1803)
70Plotice obecnáRutilus rutilus (Linnaeus,&nbsp1758)
71Podoustev říčníVimba vimba (Linnaeus, 1758)
72Pstruh duhovýOncorhynchus mykiss (Walbaum, 1792)
73Pstruh obecný mořskýSalmo trutta m. trutta (Linnaeus, 1758)
74Pstruh obecný potočníSalmo trutta m. fario (Linnaeus, 1758)
75Sekavčík horskýSabanejewia balcanica (Karaman, 1922)
76Sekavec písečnýCobitis taenia (Linnaeus, 1758)
77Sekavec podunajskýCobitis elongatoides (Bacescu et Mayer, 1969)
78Síh malýCoregonus albula (Linnaeus, 1758)
79Síh omulCoregonus autumnalis (Pallas, 1776)
80Síh ostronosýCoregonus oxyrinchus (Linnaeus, 1758)
81Síh peleďCoregonus peled (Gmelin, 1789)
82Síh severní marénaCoregonus lavaretus (Linnaeus, 1758)
83Siven americkýSalvelinus fontinalis (Mitchill, 1814)
84Siven arktickýSalvelinus alpinus (Linnaeus, 1758)
85Siven jezerníSalvelinus namaycusch (Walbaum, 1792)
86Slunečnice pestráLepomis gibbosus (Linnaeus, 1758)
87Slunka obecnáLeucaspius delineatus (Heckel, 1843)
88Střevle potočníPhoxinus phoxinus (Linnaeus, 1758)
89Střevlička východníPseudorasbora parva (Temminck and Schlegel, 1846)
90Sumec velkýSilurus glanis (Linnaeus, 1758)
91Sumeček americkýAmeiurus nebulosus (Lesueur, 1819)
92Sumeček černýAmeiurus melas (Rafinesque, 1820)
93Sumeček jihoafrickýKeříčkovec – Clarias gariepinus (Burchell, 1822)
94Sumeček tečkovanýIctalurus punctatus (Rafinesque, 1818)
95Štika obecnáEsox lucius (Linnaeus, 1758)
96Tlamoun nilskýOreochromis niloticus (Linnaeus, 1758)
97Tolstolobec pestrýAristichthys nobilis (Richardson, 1845)
98Tolstolobik bílýHypophthalmichthys molitrix (Valenciennes, 1844)
99Úhoř říčníAnguilla anguilla (Linnaeus, 1758)
100Veslonos americkýPolyodon spathula (Walbaum in Artedi, 1792)
101Vranka obecnáCottus gobio (Linnaeus, 1758)
102Vranka pruhoploutváCottus poecilopus (Heckel, 1837)
103Vyza maláHuso dauricus (Georgi, 1775)
104Vyza velkáHuso huso (Linnaeus, 1758)

Neúspěšně nasazené druhy


1Siven arktický1883
2Okounek pstruhový1889
3Okounek černý1889
4Pstruh cetinský1901
5Okounek skalní1911
6Slunečnice ušatá1913
7Síh malý1951
8Síh podzimní1959
9Lipan bajkalský1959
10Hadohlavec amurský1959
11Siven obrovský1972
12Kaprovec velkoústý1985
13Kaprovec černý1985
14Sumeček tečkovaný1985
15Síh wartmannův
16Síh písečný

Seznam nepůvodních invazivních druhů ryb


1Siven arktický1759
2Siven americký1880
3Síh maréna1882
4Pstruh duhový1888
5Okounek černý1889
6Okounek pstruhový1889
7Sumeček americký1890
8Koljuška tříostná1915
9Slunečnice pestrá1929
10Síh malý1950
11Hadohlavec skvrnitý1956
12Lipan bajkalský1959
13Síh omul1960
14Amur bílý1961
15Tolstolobik bílý1961
16Tolstolobec pestrý1964
17Síh peleď1970
18Siven jezerní1972
19Karas stříbřitý1972
20Střevlička východní1976
21Jeseter sibiřský1982
22Kaprovec velkoústý1985
23Kaprovec černý1985
24Sumeček tečkovaný1985
25Keříčkovec africký1985
26Tlamoun nilský1985
27Jeseter hvězdnatý1993
28Jeseter ruský1994
29Veslonos americký1995
30Amur černý1999
31Sumeček černý2003
32Jeseter hladký2004
33Hlaváč černoústý2008