O plavané

 

PLAVANÁ

O rybolovné technice zvané plavaná se toho už tolik řeklo a napsalo,

že jakýkoliv komentář je jen nošení dříví do lesa, ale přesto a právem si zaslouží naší pozornost. Vždyť snad není nic krásnějšího, než když za teplého slunečného dne sedíte vyvalení někde u tůňky. Váš spláveček se nepatrně pohupuje ve vlnách, kolem kuňkají žáby. Zpívají ptáci, šplouchají ryby, a vy očima pobízíte splávek, aby se byť jen nepatrně pohnul, rozjel nebo třeba potopil. Už jen to, že to můžete očima sledovat, vás naplňuje jakýmsi vnitřním naplněním štěstí a spokojenosti. A je vám úplně jedno, jaká ryba vám připlavala ochutnat vaší nástrahu.

DSC00826

Pokud jste již zkušení rybáři a plavanou jste nikdy nevyzkoušeli,

ochudili jste se o hodně a opravdu doporučuji si to někde vyzkoušet. Pokud jste začínající rybáři nebo chcete s rybařením začít, vřele doporučuji právě plavanou. Vždyť plavačka má spoustu výhod a oproti jiným rybolovným způsobům. Se splávkem se dá chytat všude, na všech vodách, od potůčků, říček, řek, jezer až po velké rybníky a přehrady. Prochytáváte celý vodní sloupec od položení nástrahy na dno. Až po lovu povrchových rybek, nebo ryb, zdržujících se právě pod hladinou, dá se lovit za každého počasí. Na jaře, v létě, na podzim a dokonce i v zimě, když zamrznou hladiny rybníka.

 

V dnešní době je velmi moderní lov ryb na dírkách,

samozřejmě to lze pouze na samostatně hospodařících revírech a za dodržení určitých pravidel. Podle zákona je lov ryb pod ledem zakázán. (ale to by jsme nebyli my češi, abychom si nenašli nějakou vyjímku a na kanále v Račicích si to nepovolili). Se splávkem můžete chytat všechny ryby od kaprů, línů, amurů, bílé ryby, až po dravce, jako jsou štiky, okouni, nebo sumci.

 

 

Plavaná není ani moc náročná na výbavu,

tedy pokud jí nechcete chytat závodně, jen se musíme k prutům chovat velmi šetrně a opatrně. Pokud platí, že o pruty se staráme jako o největší poklad, tak tady to platí stonásobně. Když byste se rozhodli chytat kaprařinu. Musíte si pořídit dva pruty, dva navijáky, vidličky nebo stojan, židličku, velký podběrák a trošku bižuterie. Pro lov se splávkem vám taky vystačí dva pruty. Jeden třídílný zvaný „mačka“ a jeden delší, teleskopický, na začátek třeba pětimetrový, zvaný „boloňka“. Ke každému proutku rychlejší naviják a taky trošku té bižuterie, pár splávků, a delší podběrák.

Časem si každý, kdo plavané propadne,

vybere prut podle revíru, nebo vody, kam nejraději chodí chytat. Dneska se dá už sehnat opravdu všechno a rybářský trh a různé eshopy se předhánějí, kdo má největší výběr, nejvíce značek a nejlevnější ceny, ale já osobně bych si prut vždycky koupil v obchodě, abych si ho mohl osahat, vyzkoušet jeho akci, jak mi padne do ruky a jak mi sedí. Časem i každý z vás přijde na to, že chodíte například chytat pouze na řeky, jako jsou Berounka, Lužnice nebo Sázava a tak pro vás je jasná volba šestimetrová boloňka. Kdo naopak chodí jen na rybníky, jezera a přehrady, je zase jasná volba čtyřmetrová mačovka. Taktéž si každý z vás časem oblíbí splávek, a podle vody použije i pevný nebo průběžný, plavačkářskou terminologií řečeno bude chytat na brčko nebo anglána z propadu.

 

V tomto úvodním článku najdete všeobecně shrnuté informace o plavané.

Které by měl každý začátečník vědět a než to s plavanou začne myslet vážně, aby viděl, že to zase taková velká věda není. Pokud vás to opravdu chytne a začne bavit, tak to splnilo svůj účel. O jednotlivých plavačkových disciplínách, tedy chytání na:

  • bič,
  • mačovku,
  • boloňku,
  • děličku,
  • o lovu odhozem,
  • lovu na waglery,
  • na lízátka,
  • lovu propadem,
  • lovu na dirkách pod ledem

a dalších spoustu zajímavých a důležitých informací se pokusím v samostatných článcích.

 

Budu se snažit vám zjednodušit a usnadnit výběr a vysvětlit,

proč se právě to, či ono dělá tak a ne jinak. Jak si vybereme splávek, který se na určitou vodu hodí, jak se s ním pracuje. Taky se povíme něco o krmení, o míchání na jednotlivé vody, používaní hlíny, proč je důležité síto, něco o posilovačích. Samozřejmě nesmíme vynechat ani nástrahy, tedy co je při plavané opravdu top, něco o živých nástrahách od červů, žížal, kukel, patentek až po rákosníky, něco o rostlinných nástrahách, co je to pártikl. Zmíním se i dalších důležitých věcech, jako je výběr vlasce, návazcového materiálu, jaké používat háčky, ale to už v dalším samostatném článku.

 


 
Widget not in any sidebars