Seriál o rybařině Jak se
Když jsme s kamarádem Jettym vymýšleli, jak to co nejvíce usnadnit dětem, a vůbec všem, kteří by chtěli začít, nebo začínají s rybařinou , padla myšlenka natočit několik krátkých videí od toho jak se stát rybářem, kde bychom v několika opravdu krátkých sestřihách ukázali vše od začátku, jako je jak se naváže háček, jak se spojí vlasec se šňůrou, jak se míchá krmení až po samotné zdolání ryby. Těch pár dílů jsme nazvali příhodně JAK SE a název a naše myšlenka byla, aby to bylo co nejjednodušší a každý si měl možnost to, co ho zajímá, kdykoliv pustit, tedy prostě si najde díl JAK SE a tady bude krásně přehledně vše srovnané. Natočili jsme prvních několik dílů, a strašně nás překvapil ohlas na tyto videa, a tak jsme se rozhodli v natáčení pokračovat a natočit sto a jeden díl. Navíc nás to začalo i bavit a rozhodně to netočíme strojeně, protože tam úmyslně necháváme i naše přeřeknutí, kiksy a podobně. Snažíme se, aby videa nebyla zbytečně dlouhá, aby tam bylo opravdu to, co od jednotlivých kapitol je v jejich názvech, a aby tam bylo i něco navíc s trochou nám vlastního humoru.
Doufáme, že se naše snaha nemine účinkem a i kdyby občas pomohla nějakému rybáři, má to cenu.
Autoři JO a Jetty
Tento blog byl založen v 7 měsíci roku 2015 a chvilku nám trvalo, než jsme to všechno trošku dali dohromady. Prozatím je zde pouze minimum informací, které bychom vám chtěli sdělit, a tak bude ještě chvilku trvat, než se to zde zaplní informacemi podle našich představ. V letošní roce máme v plánu přidat opět spoustu návodů, rad, foto seriálů, a několik hodin videa. Rozšířit by se měla i sekce poradna a LRU. Přibude i pár nových sekcí a zajímavých témat.
Seriál Jak Se .. .
Vydávané série seriálu budou rozděleny do těchto jednotlivých témat.
Feeder
Plavaná
Kaprařina
Přívlač a dravci
Základy rybařiny
Ostatní (fauna, flora, ichtyologie, atd.)
Bonus z natáčení
Pro rybářské kroužky.
Rybářské kroužky pro děti si můžou v případě zájmu napsat o zaslání vydaných dílů seriálu kdykoliv. Pokud máte zájem o přednášku napište nám, téma přednášky a termín. Pokud se tento termín nebude krýt s našimi aktivitami rádi vás navštívíme.
Celkem dílů by mělo být cca něco kolem 100 + pilotní díl, ale už teď je jasné, že to nebude zdaleka stačit a seriál se bude natáčet i několik let. Tak jsme některé díly rozdělily (například 30/9 nebo 31/1 a podobně). Všechny díly nebudou obsahovat video sekvence a to především u podrobných rozšířených popisů atd. Naopak u některých již zveřejněných návodů, které zatím neobsahují video, bude časem přidáno. (např. Kaprové montáže – Jak se … váže olověnka atd.)
Jetty
SERIÁL JAK SE CHYTÁ NA ŽIVÉ NÁSTRAHY 1 ČERVI
Návazec na šokovku Uzel se dá využít pro Feeder, Přívlač i Kaprařinu JAK SE spojí kmenový vlasec s šokovým fluorocarbonem Co je to FLUOROCARBON není dnešním tématem, jen velmi stručně ve zkratce: je to chemická sloučenina dvou prvků, carbonu a fluorinu. Pro rybářské účely má několik vynikajících vlastností: téměř nulovou průtažnost ( takže se nekroutí), odolnost proti oděru (několikanásobně větší než šňůrky), díky své hmotnosti rychle klesá ke dnu…
Není hlína jako hlína a potřebuju jí vůbec? Co je to vlastně hlína? Z geologického hlediska je to zemina, který se skládá z částic různé velikosti a obsahuje v různých procentech prach, jíl a písek. Ovšem pro rybáře je to vynikající komponent, mnohými opomíjen, a mezi rybáři velmi málo používán, kromě závodníků, kteří velmi dobře vědí proč. Na co je taková hlína pro rybáře vlastně dobrá? Hlína má mnoho využití, například při výrobě…
Každý, kdo to kdy myslel s rybařinou vážně, určitě začínal se splávkem, a je jedno, jestli na potůčku, říčce, rybníčku nebo přehradě, a jestli vám bylo šest nebo šedesát a měli jste uříznutý klacek z vrby a klasický špunt z korku, proříznutý šípek či mačovku a na ní parádního anglána. Vždyť ten pocit, kdy se vám spláveček houpe na hladině a vy ho hypnotizujete očima, aby se pohnul, rozjel…
Plavaná rozdělení splávků - Seriál JAK SE orientovat ve splávcích. V minulém díle jsme si řekli něco o prutech. A jak se v nich vyznat. Abychom si vybrali ten správný proutek. Protože je celý seriál o plavané, a všechno se točí kolem splávků, ať chci nebo ne, musím se o nich zmínit. Podle mě je správně zvolený a dobře vyvážený splávek základ k úspěchu. Teď mi jistě mnozí…
Rybaření – Seriál Jak se uchovají červíci - mražením Dneska se vám pokusím formou foto - seriálu přiblížit práci s živými nástrahami, tentokrát červíky, a pokud je hluboko zmrazíme, jsou logicky mrtví. Předem podotýkám, že dnes to směřuji k uchování dlouhodobějším, zvláště jestli máte doma vlastní mrazáček, nebo jestli vám to vaše drahé polovičky dovolí skladovat spolu s ostatními potravinami. Největší výhodou je, že pokud budete správně postupovat, a kdykoliv…
JAK SE váže fluorocarbon Než si začneme vázat ten správný uzel, něco málo si musíme o fluorocarbonu říci. Mezi rybáři kolují téměř magické ódy na tento výrobek, dávají se mu přívlastky jako neviditelný nebo nepřekousnutelný, a když si člověk chce něco na webu nebo sociálních sítích něco o tom přečíst, moc toho k nalezení není. Pravdou je, že Japonští chemici – kouzelníci někdy před třiceti lety vymýšleli, jak zdokonalit a zpevnit…
S MARCELEM na kaprech Po natočení našeho pilotního dílu o míchání krmení Belgické značky MVDE ( Marcel Van Den Eynde ) jsme dostali nápad. Pojedeme někam nahoru na Labe směr Ústí - Děčín -Hřensko, tedy někam, kde je předpoklad, že v řece budeme chytat převážně bílou rybu, cejny, plotice, podoustve, ostroretky, jeseny nebo parmy, a vybereme si místo, kde by MOHLI případně být i kapříci, a pokusíme se je hrubým…
Rybařina - Seriál JAK SE - chytá na marmyšku Proudné vody Minule jsme si představili vynikající nástrahu – marmyšku, řekli jsme si, jak vypadá, z jakých materiálů se vyrábí, co představuje a jak se váže. Dnešním dílem navážeme a ukážeme si v praxi, jak se marmyška vodí, jak se na ní chytá, jak se pracuje s udicí a jaké ryby můžeme očekávat. Vybrali jsme si proudnou vodu kousek od Prahy, která je velmi…
Co je to vlastně návazec? Tedy jak pro koho. A jak se vlastně ukládají. Pro plavačkáře navázaný háček na návazcovém vlasci, většinou zakončený smyčkou, pro rybáře preferující feeder to samé, ale s mnohem delším forpáskem, pro kapraře bezuzlově navázaný háček s očkem "na vlas", pro sumcaře návazec se systémkem jednoháčků nebo trojháčků na rybičku...a takto bych mohl pokračovat. Takže návazec je pro každou rybolovnou techniku trošku jiný, ale většinou se…
Návazec na pelety Rybaření - JAK SE – chytá na pelety Asi by se slušelo nejdříve si říci něco o peletách. Co to vlastně je ta peleta? A jaký je rozdíl mezi peletou a boilisem, i když dneska si hlavně řekneme něco o nastražení pelety a to hned několika způsoby. Hlavní rozdíl mezi peletami a boilisovými kuličkami je způsob výroby, úplně jednoduše řečeno boilie se vaří a pelety jsou vyráběny…
Tak jako červíci nebo žížaly patří patentky do živých nástrah. Správně se jedná o čeleď hmyzího řádu nazývané dvoukřídlí. Jsou podobní komárům, ale oproti nim nesají krev, ale živí se převážně na rostlinách. Najdeme je skoro všude na celé zeměkouli v mnoha druzích. Žijí maximálně jeden rok, dospělí jedinec naklade vajíčka, (potom většinou zahyne), vajíčko se přemění na larvy zvané patentka (v tomto stadiu je rybáři, hlavně závodní plavačkáři a…
Když se řekne broďáky, tak prsačky, prdelačky, nebo holinky? Pro rybáře to je samozřejmost, a asi by se bez nějakého obutí do vody neobešel. Ale je v tom nějaký zásadní rozdíl? Nebo stačí zajít do prvního rybářského obchodu a koupit si první, co mi padne do ruky za rozumnou cenu? Je v tom rozdíl a velmi zásadní. Když už přemýšlíme o koupi, tak určitě nepočítáme s tím, že na jedno použití. Ať už…
Natočeno pro dětský rybářský kroužek a začínající s touto rybolovnou technikou. V prvním díle jsme si představili feederové špičky a vysvětlili si jejich funkci, označení délky a gramáže. V tomto díle si řekneme něco o prutech. Feederové pruty se asi nejblíže podobají prutům na plavanou, lidově zvané „mačovky“. Jsou většinou třídílné (ale i dvojdílné) s mnoha očky a oproti plavačkovým match prutům mají výměnou barevnou špičku (jednu, až několik). Vyrábějí se z grafitu, sklolaminátových vláken,…
Rybářům k 16.6. 2017! Když rybář podívá se v červnu do diáře, tak samým vzrušením zrůžoví mu tváře! Setsakramentsky a velice – vždyť šestnáctého, toho měsíce, se začínají lovit dravci! A tak ať se vám daří, chlapci!
PLAVANÁ - Jak se chytá na anglána. V dnešním pokračování plavané se zaměříme hlavně na splávky. Já je rozděluji na pevné a průběžné, a o těch průběžných to dneska bude. Na trhu jich je neskutečné množství od různých výrobců, v různých délkách, gramážích, barevné škále, velikosti, od tenkých až po baňaté. S tenkými anténkami až po několika barevné silné pruhované antény, a prakticky každá větší firma, která se zabývá výrobou nebo…
Plavaná nezbytní pomocníci. Plavaná rybolovný způsob se splávkem, lidově zvaný plavačka, nebo chceme-li lov s brčkem, má v České republice velkou tradici. Vždyť ve světovém měřítku jsme právem na špičkové úrovni mezi těmi nejlepšími, jakým jsou například státy Anglie nebo Francie. Naši závodníci již získali mnoho titulů včetně toho nejvyššího – MISTRA SVĚTA a taková jména, jakou jsou například Pepa, Láďa a Ríša Konopásci, Láďa Žigo, „pan profesor“ Láďa Jakubský, Petr…
Nemohu jinak, než začít zákonem 99/2004 o rybníkářství a výkonu rybářského práva, a prováděcí vyhláškou 197, a to tím nejdůležitějším: LOV RYB POD LEDEM JE ZAKÁZÁN. Pro letošní rok platí na svazových vodách dvě výjimky ze zákona, a to na plavebním kanále Račice a rybníku Jankovák, samozřejmě za dodržení určitých pravidel (například minimální tloušťka ledu 10 cm, lov pouze na jeden prut, zákaz přívlače a podobně). Na ostatních nesvazových vodách,…
Seriál JAK SE - chytá na housku Plavaná Dneska jsem už vážně přemýšlel o tom, že si půjdu taky vyzkoušet rybolov pod ledem, tedy „dirkařinu“. Ne, že by mě lákalo dělat duhákům „pírsink“ do jejich tlamiček, ty „granuláky“ dokáže chytit snad opravdu každý, zvláště pokud jsou do dirkařských revírů čerstvě vysazeni, to mě vůbec nebaví, ale spíš sáhnout trošku pod ně a vyzkoušet si přelstít nějakého cejnka nebo kapříka. To…
Dost dlouho trvalo, než se nám podařilo najít skulinku v dost nabitém kalendáři a udělat si tři parádní dny a noci na rybách, už jen proto, že každý má jinak posunutou pracovní dobu, a tak sladit to dohromady nebyla žádná sranda. Ale nakonec se podařilo. Honza nás zase pozval k sobě na Kopu, což se perfektně hodilo k dílu o kaprařině, který jsme si dali za cíl natáčet. Samozřejmě jsme předem netušili,…
Jak se správně namotává vlasec na cívku Řeknete si, kravina, takou banalitou se ani nebudete zabývat. Prostě přijdete do rybářského obchodu, koupíte si nový naviják, případně si přinesete svoje prázdné cívky, a je to. Obsluha v prodejně vám na navíječce natočí vlasec, který jste si vybrali, a jdete spokojeně domů. Ale ona vám ta banalita dokáže pěkně znepříjemnit rybolov. No schválně, komu z vás se stalo, že se vám už při první…
Ryba pod stolem © WALDA GANG Hudba © Marcus Tran Text © Vláďa Šafránek
Pilotní díl seriálu Jak se ... chytá na feeder, je určen především dětem a začátečníkům. V průřezu uvidíte část přednášky o feederu, krmení, nástrahách a montážích s dětmi u vody. Celá přednáška základů trvá zhruba 4 hodiny. A zabývá se vším pouze okrajově. Postupně bude v seriálu vše rozvedeno do detailů a rozděleno na jednotlivé samostatné díly, které se již detailně zabývají daným tématem. Některá témata jsou tak obšírná a…
Video k plavané – pilotní díl si můžete pustit zde, celý článek najdete v sekci poradna v záložce o plavané. https://rybarina.fousuvcancak.cz/poradna/o-plavane/ Poradna o rybařině: Kategorie: Plavačka atd Seriál JAK SE – chytá s anglánama Seriál JAK SE – Plavaná nezbytní pomocníci I Seriál JAK SE – chytá na housku Seriál JAK SE – Úvod k plavané – pilotní díl Seriál JAK SE… orientovat ve splávcích Seriál JAK SE… pozná “mačka” od “boloňky” Seriál JAK…
Seriál JAK SE - váže marmyška. Ještě než si ukážeme několik možností navázání, něco si o této nástraze řekneme. Přišla k nám z Ruska a patří neprávem do přívlačových nástrah, jen proto, že ji tak někdo neznalý zaškatulkoval. Znázorňuje (imituje) vývojové stadium líhnoucího se něčeho, například mouchy, různé broučky, hmyz, nymfy, pupy, larvy, červy, ale i pulce nebo malý potěr rybiček a při trošce šikovnosti s ní lze lovit všechny ryby, které jsou…
Seriál JAK SE váže dvoj nebo trojháček Způsobů navázání dvojháčku nebo trojháčku je mnoho, samozřejmě záleží, k jakému účelu ho chceme využít. Jinak se připevní troháček ke třpytkám, plandavkám nebo woblerům a jinak se navazuje například k lankům nebo fluokarbonu. Ke všem vyjmenovaným způsobům se převážně používají kroužky, pevnostní obratlíky, karabinky, nebo bezuzlové vázání. Tento způsob navazování má smysl, pokud ho chceme využít k nastražení mrtvé nebo živé rybičky, ať…
Seriál JAK SE vyznat v krmení, komponenty, aneb jak se míchá krmení s komponenty V minulém díle jsme si řekli pár základních věcí o krmení, o tom, že každé krmení funguje jinak na určitý druh ryb, v různém ročním období, v určitou denní či noční dobu, jinak na proudných řekách a jinak na stojatých vodách, taktéž že ryby reagují na určitou barvu, chuť, vůni a že je velmi důležité udělat tu správnou konzistenci…
Seriál JAK SE vyznat v krmení aneb jak se míchá krmení Najít perfektní a vždy stoprocentní krmení je sen každého rybáře, potažmo závodníka, ale zatím se to nikomu nepodařilo a asi nikdy nepodaří, protože žádné zázračné krmení ani neexistuje. A ono je to i celkem logické. Každé krmení funguje jinak a je postaveno na určité roční období, teplotu vody, denní či noční dobu, hloubku a sílu proudu, rybí obsádku a…
Feederové špičky jsou velmi důležitou součástí celku prut – naviják – špička - vlasec – krmítko – montáž – háček - nástraha a jako takové plní funkci indikátoru záběru této rybolovné techniky. Určitě si zaslouží si o nich něco více říci. Pořád musíme mít na paměti, že se jedná o položenou, i když v tomto případě bych řekl jako velmi jemnou položenou a indikace záběru je asi ta nejjemější ze všech…
Tento blog byl založen v 7 měsíci roku 2015 a chvilku nám trvalo, než jsme to všechno trošku dali dohromady. Prozatím je zde pouze minimum informací, které bychom vám chtěli sdělit, a tak bude ještě chvilku trvat, než se to zde zaplní informacemi podle našich představ. V letošní roce máme v plánu přidat opět spoustu návodů, rad, foto seriálů, a několik hodin videa. Rozšířit by se měla i sekce poradna a závodní LRU. Pracovní…
Plavaná Seriál JAK SE… pozná "mačovka" od "boloňky" Plavaná je nádherná disciplína a kdo s ní jednou začne, určitě tomu propadne a už nebude chtít chytat jinak. Je to i srdcová záležitost a s plavačkou může začít každý, malé děcko, i dědeček v důchodu. Který celý život chytal na teleskopy. Teď mi musí mí kolegové závodníci prominout, ale musím konstatovat, že plavačka je velmi jednoduchá a nenáročná a hlavně pro…
Seriál JAK SE… díl 31. JAK SE… měří hloubka s boloňézou Abychom co nejvíce zvýšili procento úspěšnosti, a hlavně krmili a chytali pokud možno ve stejném místě, musíme si kromě zmapování dna změřit i hloubku vody a najít nějakou prohlubeň, hranu nebo nějaký zlom, kde se nejčastěji vyskytují ryby a kde bychom chtěli zakrmit a kam bychom si nejraději stáhli ryby. Na stojatých vodách, jezerech, rybnících a přehradách nám stačí matchový prut,…
Šňůra s olověným jádrem (Lead Core) Wostruha Country & western music band Dvůr Králové n/L Než si ukážeme vlastní montáž a jak na to, něco málo a velmi stručně si o olověnce řekneme. Je to vlastně velmi kvalitní návazcová šňůrka s olověným jádrem, která spojí vlastní návazec se šokovou šňůrou nebo kmenovým vlascem. Pokud ještě trošku rozvinu předchozí větu, tak bude znít asi takto: olověnka je dutá pletená návazcová šňůrka, splétána z několika…
WALDA GANG a seriál o rybařině JAK SE … Jelikož, jsme fanoušky kapely WALDA GANG poprosili jsme je o písničku k seriálu "Jak se …" Náš kamarád Jarda „Ála“ Kratěna nám sice napsal texty ke dvěma písničkám, které okamžitě fičeli s prosbou emailem k T. Brychovi. Ale bylo nám jasné, že to bude běh na dlouhou trať. Za nedlouho nám přišla odpověď od toho „páska“ - Pavla „Buřta“ Páska. „ čus Jetty,…
JAK SE váže háček s očkem V našem prvním díle o vázání háčků jsme si vysvětlili a ukázali vše o háčcích s lopatkou a díl jsme zakončili praktickou ukázkou. Rozdělili jsme si háčky podle zakončení ramínek do tří skupin – s lopatkou, s očkem a specielní. Tento díl je věnovaný háčkům s očkem. Opět jsou podle materiálu, z jakého jsou vyrobeny, určeny pro určitý druh nástrah, určitý druh rybolovu a tedy i pro velikost ryb. Jiné…
JAK SE váže háček s lopatkou. Tento díl je věnovaný hlavně dětem a začátečníkům, kteří si nevědí rady s navázáním háčku s lopatkou, nebo se to zrovna učí, chtějí se to naučit, či to zapomněli. Časem přijtete na to, že v rybařině se používá několik druhů háčků, které se od sebe liší hlavně použitím, na co který konkrétně potřebujeme. Jinak se vážou háčky například na jigové hlavičky při přívlači, jinak…
Seriál JAK SE… díl 38. JAK SE… přesně zakrmuje a chytá s feederem Chceme-li být velmi úspěšní při lovu s feederovými pruty, měli bychom dodržet několik zásad. za prvé, snažit se krmit co nejpřesněji, a vždycky tak, abychom chytali tam, kde krmíme (což je podle mě 80% úspěšnosti) za druhé zvolit správné krmení za třetí přizpůsobit krmení a jeho strukturu dané lokalitě, ročnímu období a rybám, které bychom chtěli chytat.…
Jak se správně lepí červíci. Masoví, nebo chceme-li kostní červíci, či jinak larvy masařky se vynikajícím způsobem hodí k chytání, ale už asi málokdo ví, že se s nimi dá vnadit, nebo je dokonce pro vnadění slepit. Ryby je velmi dobře přijímají, protože jsou pro ně naprosto přirozenou potravou, vždyť pořád se ve vodě něco děje, něco se líhne, něco kuklí, něco se snaží zavrtat do bahna a něco naopak se…