Parma obecná (Barbus barbus)

Parma obecná – Barbus barbus 

Je sladkovodní ryba z čeledi kaprovitých.

Parma má válcovité štíhlé tělo a je uzpůsobena k životu u dna v tekoucích vodách.  Její ústa (rypec) mají spodní postavení se čtyřmi vousky. Parma roste pomalu a dožívá se, patnácti i více let.

Její maso je chuťově průměrné a vnitřnosti jsou jedovaté.

Obsahuje velké množství svalových kůstek. Vnitřnosti parmy jsou opravdu jedovaté a to především v době tření, od května do července, kdy se v jikrách a mlíčí vyskytuje jed cyprinidin, který při konzumaci vyvolává zvracení a průjem. Také obsahuje těžké kovy a rtuť.

Říše Živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Podtřída paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád máloostní (Cypriniformes)
Čeleď kaprovití (Cyprinidae)
Rod parma (Barbus) (Barbus)

Vyskytuje se v proudných okysličených vodách s tvrdším dnem (parmové pásmo).

Proudné nikoli však úsek s peřejemi. Nejčastěji ji najdete na střední části toku. Výjimečně na velkých i malých vodních nádržích.

Původ: Původní druh.
Potrava: Rostlinná složka převládá zoobentos.
Růst: 50 cm vzácně až 1m.
Váha: 1 až 2 kg vzácně 8 kg a více.
Rozmnožování: Výtěr probíhá v dávkách, od května do července.
Jikry: V první dávce 10 000 až 30 000.

Foto – Parma obecná.


Video – ostatní


Články a příspěvky na našem webu.


Jak se loví parma a na co?

Parmu můžeme nejčastěji ulovit na, červi, pinky, žížaly a patentky, nebo jejich kombinací se sýrem, kukuřicí či, masovými peletami. Pro samotný lov můžeme využít jakékoli rybářské disciplíny, plavané, položené, přívlače i muškaření.


Návody,  rady a doporučení. 


Plavaná – Miloslav Dvořák – Tubertini.

  • Prut –  Doporučuji prut typu match se střední akcí,  pokud možno co nejdelší, ideální je délka 4,5 m na většině řek. Větší délka je vhodná pro lepší manipulaci s montáží i rychlejší odezvu při záseku. Konkrétní model –  Concept match 4,5 m, popřípadě prut model, R 18 match délka 4,5 m, zátěž od 8 do 25 g.

 

 

  • Naviják – Ideálně se jeví velikost 4000 s co nejširší mělkou cívkou pro větší rychlost a delší hody. Konkrétní model.  Venum Z4500.

 

 

 

  • Vlasec – Nejlépe poslouží plovoucí vlasce pro lov boloňskou metodou v průměrech 0,16 až 0,20, např. Erre Tre.  Jako návazcový materiál pak vlasec Erre s fluorokarbonovou povrchovou úpravou v průměrech 0,14 až 0, 18 mm dle síly kmenového vlasce. Například při použití kmenového vlasce 0,18 mm je vhodné použít návazce 0,16 mm apod.
  • Háčky – Doporučuji háčky ze silnějšího drátku, parma je bojovnice. Velikosti 8 až 14, dle druhu použité nástrahy a aktivity ryb.

 

 

 

 

  • Splávky – Nejraději používám splávky typu bolognese tvaru obrácené kapky ve velikostech od 4 do 10 g dle síly proudu a vzdálenosti lovu. Ve vírech a silném proudu je tento tvar pro klidný chod montáže velmi vhodný. Přesné vyvážení splávku na anténku, popř. do poloviny anténky je samozřejmostí. Hloubku, tedy vzdálenost splávku od háčku, je vhodné nastavit tak, aby se háček s nástrahou, popřípadě i část návazce dotýkala dna, kde se nejen parmy živí.
  • Návnady – parma má ráda velmi aromatické krmení, doporučuji krmení s přísadou sýru, např. Fondo pro. Vřele doporučuji použít vzhledem k většinou silnému proudu těžkou říční hlínu v poměru alespoň jedna ku jedné s krmením. Také použití lepivé složky PV1 v krmení je velmi žádoucí. Při lovu parem je vhodné lepit červy společně s drobným štěrkem za použití arabské gumy (mletá sušená pryskyřice akácií), štěrk stáhne červy rychle ke dnu a arabská guma se ve vodě rychle rozpustí. Je to ideální způsob, jak dostat červy v proudu co nejrychleji ke dnu, kde se ryby krmí. Samozřejmostí je přesnost krmení a vytvoření tzv. krmné brázdy, kam neustále přihazujeme další kuličky krmení s hlínou a kudy vedeme naši montáž. Zvuk kuličky při dopadu na hladinu indikuje správnou konzistenci krmné směsi – musí v proudu připomínat zvuk kamene, vrženého na hladinu. Pleskání a podobné zvuky indikují příliš suché, lehké nebo málo utažené krmení.
  • Nástrahy – Parmu lze úspěšně chytat na masné červy, kukly, hnojné žížaly i rousnice, také na kostky sýra apod. Vzhledem k dostupnosti a jednoduchosti použití, považuji za nástrahu číslo jedna masné červy v různých barvách.
  • Lokalita – Pocházím ze severu Čech, konkrétně od Ohře, která oplývá velkými parmami. Mnoho jsem jich ulovil také na horním toku Labe v okolí Ústí nad Labem a Litoměřic.

 


Plavaná s Petrem Viktorou – Bolognésové pruty očima profesionála. 

 

Jsem vášnivým rybářem již od útlého dětství a plavaná pro mě vždy představovala smyslný, akční, a hlavně krásný způsob lovu, kdy se pořád něco děje a rybu musíte vždy nějak přimět k záběru. Proto jsem se rozhodl pro koupi bolognésového prutu, jsem velkým fanouškem italské firmy Trabucco, která je takříkajíc nejenom v plavané fenoménem rybářského sportu a koho oslovit jiného než pana Petra Viktoru, majitele rybářských potřeb Vipa s.r.o., výhradního dovozce této značky do ČR, dlouholetého špičkového závodníka 2 a 1 ligy v plavané, bývalého státního trenéra juniorů a kadetu, s kterými přivezl 2 individuální ocenění v podobě bronzové medaile a v neposlední řadě člověka, který o rybařině zná prakticky celou její abecedu.

 

Při vyslovení slova Bolognese si většina lidí zcela logicky vybaví středověké italské město Boloňa proslulé řadou zajímavých věcí, avšak každý zarytý rybář zná toto město především jako kolébku speciálních rybářských prutů navržených pro aktivní a dynamický lov se splávkem.

Petře, co vlastně bolognésové pruty jsou?

Jejich charakteristika je velmi jednoduchá, jde o poměrně dlouhé lehké plavačkové speciály, určené pro lov na tekoucích i stojatých vodách. Nejčastěji se na trhu objevují v délkách 6 až 7 metrů, ale vzhledem ke kvalitě a dostupnosti dnes nabízeného materiálu je můžeme zakoupit v rozmezí délek od 4 do 9 metrů. Jejich největší předností je již zmiňovaná nízká hmotnost v návaznosti na délce prutu což zaručuje velmi citlivé a přesné vedení splávku při samotném lovu. Bolognesové pruty jsou po své celé délce osazeny větším množstvím oček a sedlem navijáku, čímž se výrazně liší od klasických bičů. V našem sortimentu je mnoho modelových řad, jelikož italský rybářský trh a potažmo i ten tuzemský je velmi náročný, a je jen individuálně na každém, jaké nároky na považovaný model má.

Doporučené modelové varianty.

Venom RS Master Bolo  – modelová řada prutů prodávající se nejčastěji v délkách 5,6 a 7 metrů. U nás jsou tyto pruty velmi žádané, splňují ty nejnáročnější kriteria na daný typ prutu a jsou i za poměrně příznivou cenu. Vzhledem k použitému materiálu v blanku, kterým je vysoce kvalitní S.H.M.R carbon jsou pruty velmi štíhlé s vysokou silovou rezervou a jejich dynamičnost oceníte zejména při aktivním lovu.

 

Energhia XR Bolo – jedná se o profesionální modelovou řadu prutů, která splňuje prakticky vše, co dnešní moderní rybář vyžaduje. Lehkost, rychlost, dynamiku a v neposlední řadě absolutní spolehlivost. To je stručná charakteristika, kterou mohu jen vyzdvihnou nekvalitnějším materiálem použitým v jednotlivých konstrukčních částech prutu, počínaje očky až po sedlo navijáku. Nejčastěji se u nás prodává v délkách 5,6 a 7 metrů.

Proč tolik oček?

Veškeré modely u nás nabízené jsou osazené velkým množstvím kvalitních oček, které mají díky inovativní technologii zvýšenu prostupnost vlasce. Cílem tohoto poměrně hustého osazení je především zabránit kontaktu vlasce se samotným blankem prutu, zejména pak při lovu ve vlhkém prostředí. Pruty tak mají nejčastěji 13 až 15 oček rovnoměrně osazených po celé délce, přičemž na špičce prutu jsou dvě očka posuvná zakončená jedním koncovým očkem.

Na jaký typ vod s těmito pruty?

Jak již bylo zmíněno, u těchto typů prutů se nejvíce využívá jejich délka a lehkost, je potřeba zmínit, že se nejedná o pruty odhozové ale takzvaně vodící. Tedy snažíme se efektivně a citlivě využít délku prutu k plynulému nadržení a vedení splávku v lovné vzdálenosti. Škála jejich využití je prakticky neomezená, vypořádají se všemi typy tekoucích, ale i stojatých vod a není překvapením je dnes vidět i na přehradách či komerčních soukromých revírech. Je velkou mílkou si tyto pruty zařadit jen pro lov bílých ryb, jelikož jejich komplexnost v ohledech všestrannosti umožňuje lov velkých až pomalu trofejních ryb a v neposlední řadě také ryb dravých. V našem portfoliu máme modely v délkách 7-8 metrů které řada rybářů využívá k lovu štik na „vyvěšenou“ zejména na typech vod, kde je zapotřebí rybu zdolat silově a rychle. V tomto případě je samozřejmě potřebné přizpůsobit dovybavení prutu.

Co naviják a jeho velikost?

Tady bych rád vyvrátil mýty, že bolognésové pruty = málý a lehký naviják. Opak dnes bývá pravdou. Důležitá je při lovu hlavně pohodlnost, účelovost a spolehlivost. Náš sortiment se v nabídce navijáků soustřeďuje na všechny tyto atributy a jsme schopni velmi uvážlivě napárovat na každý nabízený model odpovídající naviják. Já osobně vidím ideál ve velikostech 3500,  4000 a 5000 v návaznosti na zvolený model prutu a jeho délku. Pokud se budeme bavit o typech brzd je to opět individuální, řada rybářů dnes využívá spíše zpětného chodu navijáku při samotném zdolávání a brzda je u nich brána jen jako nedílná součást navijáku. Proto obecně vidím využití jak předních, tak i zadních brzd jako ideální. Musíme brát v potaz, že bolognézové pruty předurčují intenzivní lov s prutem v ruce, tedy odkládání je při lovu minimální a k tomu musí odpovídat i vyváženost hmotnosti navijáku při uchycení k prutu. Rovněž kapacita cívky zde hraje svojí roli a volíme ji podle typu vod a cílové ryby. Větší kapacita cívky umožňuje lov na větší vzdálenosti, plynulé odvíjení vlasce, eliminuje jeho kroucení při lovu a ideálně reaguje na situace při záseku a následném zdolávání.

Doporučené modelové varianty.

Marvel XTC 4000 – velký kompromis mezi cenou a kvalitou. Agresivní desing, šetrně zvolená barva a řada kvalitních konstrukčních prvků, předurčují tento naviják k nejprodávanějším modelům tento rok a z vlastní zkušenosti mohu říct, že téměř každý zákazník při výběru navijáku po tomto modelu ihned sahá. Je opatřen přední micro nastavitelnou brzdou, 5 kuličkovými ložisky a převodovým systémem 5.1. Ideál pro zvolené délky 6 a 7 metrů.

Brave FA 3500 – ideální naviják střední třídy opatřený 6 kuličkovými ložisky s převodem 5.2 a přední brzdou. Velkou předností tohoto modelu je poměrně malé tělo a velká cívka, tedy ideální parametry k tomuto typu prutu, zvláště pak ve zvolených délkách 4 a 5 metrů.

Maniac FD 4000 – vrcholná řada navijáku z dílny Trabucco, bezchybná ve všech parametrech. 9 kuličkových ložisek, extra odlehčená hlavní hřídel rotoru, anti reverzní systém, mikro nastavitelná přední brzda a bezchybný desing, to je stručný výčet toho nej, co tento typ navijáku nabízí. Ideální model pro ty nejnáročnější rybáře. Vhodný pro takřka všechny zvolené délky.

Jaký použít vlasec a návazcový materiál?

Volba vlasce je vždy velmi šetrným a uváženým počinem. Já osobně bych volil spíše tenčí průměry vlasců, jelikož při zdolávání ryb efektivně využíváme i délku a celkovou práci blanku prutu. V každém případě by vlasec měl plavat na vodě a nebýt potápivý, protože potřebujeme mít možnost rybu rychle a citlivě zaseknout. I následné zdolávání by mělo být rychlé, zaseknutá ryba by se v krmném místě neměla dlouho pohybovat, aby nám krmné místo neplašila. Pokud mohu doporučit, vždy volte vlasce s minimální tvarovou pamětí, někde kolem průměru 0,12 až 0,18 mm. Co se týče návazcového materiálu, je zase individuální, zda zvolíme monofilový vlasec či fluorokarbon, jen je zapotřebí uvážit pro a proti obou těchto typů. Průměr vždy volíme na základě síly vlasce kmenového a samozřejmě na intenzitě braní ryb. Já osobně vidím rozpětí průměru 0,10 až 0,14 mm jako ideální.

Doporučené modelové varianty.

  • T-Force Super Cast  od 0.12 až  0.18.
  • Lucifer Line. Super Elite T1.
  • T-Force XPS Ultra Strong FC 403 fluorocarbon.
  • T-Force XPS Super Soft fluorocarbon. 

 

Co myslíte jaké splávky a háčky použít?

Obecně bych řekl, že na konkrétním tvaru plávku opravdu nezáleží, vše je potřeba přizpůsobit daným podmínkám počínaje typem vody, vzdáleností lovu atd. V našem sortimentu je velmi rozsáhlá nabídka splávků té nejvyšší kvality v různých tvarech a gramážích, které rádi ukážeme a i poradíme. S tím samozřejmě souvisí i montáž a způsob rozmístění zátěže (mám namysli broky a torpily) které se k tomuto způsobu lovu používají.

Podobné je to i s typem a velikostí háčku. Vycházíme s klasického plavačkového tvaru, tedy volba padá na všechny typy nesoucí označení Match. Nově máme zařazenou kompletní řadu háčku Match Specialist ve variantách MB a BL, vyznačující se pevným drátkem s částečným vyosením a matně černou barvou ve vodě prakticky neviditelnou. I ostatní modely z této řady mohu vřele doporučit, jelikož jejich častými odběrateli jsou právě prvoligový závodníci v plavané. Určitě za zmínku stojí i ostatní velmi kvalitní háčky z řady XPS, Shinken či Akura. Jistě každý zákazník si v naší prodejně svůj typ vybere a rádi mu s výběrem pomůžeme.

Petře, jelikož vím že kdo nekrmí, tak nechytá, co krmení?

Správně a trefně řečeno, dobře zvolené, a hlavně správně namíchané krmení je základem veškerého úspěchu. Je to složitá alchymie, kterou řada rybářů podceňuje a nebere na ní takový zřetel. Ano, situace, kdy jsem u vody sám, bez „konkurence“ mi předurčuje si zarybařit prakticky na jakékoliv krmení. To může a nemusí být však pravdou. Je řada situací, které nemůžeme předvídat, avšak je dobré být na ně připraven. Co tím chci říct, krmení by vždy mělo být namícháno tak, aby se s ním mohlo ještě dále pracovat, tedy nepřevlhčeno. Jsou situace, kdy je zapotřebí spíše sušší krmení, aby se krmné koule rozbíjeli ihned na hladině a krmení ke dnu dopadlo už povolené. Naopak někdy je zapotřebí krmení dovlhčit a více utáhnout, aby se krmné koule na dně rozpadali co nejdéle. Vše závisí na dané situace a typu vody. Také přesátí navlhčené směsi přes síto je velmi důležité, směs se nám zkompaktní, a hlavně provzdušní a krmení tak lépe ve vodě pracuje. Jak říkám, je to velká alchymie, kterou není dobré podcenit. Ale i s tímto rádi všem poradíme. A teď asi to nejpodstatnější, firma Trabucco prakticky vznikla na krmení, takže nabídka směsí je opravdu široká a na jejich kvalitě si firma pečlivě zakládá. Já osobně mohu doporučit řadu GNT Match Expert a zvláště pak typ GNT Match Expert Big Breme, Big Breme Black, Carpa Plus a Carpa Plus Black, tyto kombinace fungují prakticky na každém typu vod a najíždí do nich spolehlivě veškerá kaprovitá ryba. Tyto směsi jsou k dostání v balení 1kg. Pro ekonomické směsi bych doporučil balení 3kg XP 3000 Competiton Series a to Breme či Fiume Formaggio (směs postavenou na bázi sýrových atraktorů, která je vhodná zejména pro lov reofilní druhů ryb jako jsou podoustev, ostroretka či parma). Samozřejmě vždy pro zatraktivnění je dobré použít v krmení živou složku či partikl.

S přáním hezkého dne Petr Viktora Trabucco.