CO TO JE FEEDER ?
Anglicky to znamená doslova krmítko, nebo krmit, a tak se toto slovo ujalo a stalo se jakousi odnoží z klasické rybolovné techniky položená, spíš jemná, nebo lehká položená, která se k nám dostala z Anglie přibližně tak před dvaceti lety. Samotný název nám napovídá, že se při lovu s feederovými pruty používají krmítka, jimiž se dopravuje krmení nebo různé dobroty pro ryby na námi zvolené místo, ale rozdíl mezi klasickou položenou, a feederem je způsob signalizace záběru .
Při klasické položené nám záběr od ryby signalizují například elektronické hlásiče, různá mezi očková nebo před špičková čihátka, gumičky, policajti, swingery a podobně, naproti tomu při použití feederového prutu je záběr signalizován jen a pouze specielní špičkou (její přihýbání nebo povolování), která je jako první, nejtenčí díl na prutech zasunuta do druhého dílu, a tím je zajištěna možnost její výměny za tvrdší, nebo měkčí špičku.
Díky různým tvrdostem a akcím špiček uvidíme i ten nejopatrnější záběr, který by při použití u klasické položené s policajtem nebyl vůbec zaznamenán. Další velká výhoda při lovu s feederovými pruty je přesnost, a efektivnost krmení, kterým dokážeme stáhnout ryby na námi zvolené místo, při troše cviku i s velkou přesností.
Velmi nutně jsme si s Honzíkem potřebovali vyčistit hlavu a uvolnit páru, protože jsme si o víkendu na čtyřboji na moc ryb nesáhli díky "černému ptáku". Domluvili jsme se s kámošem Honzou, a jeli k němu na jeho vodu, jak říkáme "vyházet" krmení a vysypat živou. Joj, tady to bylo o něčem jiném. - Parádně zarybněná voda, klídek, pohodička, žádný stres a ani těch pár kapek, co se nad námi…
Návazec na šokovku Uzel se dá využít pro Feeder, Přívlač i Kaprařinu JAK SE spojí kmenový vlasec s šokovým fluorocarbonem Co je to FLUOROCARBON není dnešním tématem, jen velmi stručně ve zkratce: je to chemická sloučenina dvou prvků, carbonu a fluorinu. Pro rybářské účely má několik vynikajících vlastností: téměř nulovou průtažnost ( takže se nekroutí), odolnost proti oděru (několikanásobně větší než šňůrky), díky své hmotnosti rychle klesá ke dnu…
FEEDER ZÁKLADY díl třetí, výběr správného navijáku na feederový prut. Než se pustíme do výběru feederového navijáku, něco si o nich řekneme. Na našem trhu je opravdu nepřeberné množství všech možných feederových navijáků od desítek výrobců různých značek, barev a tipů, až oči přecházejí. Vyznat se v nich chce trošku zkušeností. Kdybychom je chtěli nějakým způsobem rozškatulkovat a to nejen navijáky na feeder, tak asi nezákladnější dělení je navijáky pro…
FEEDER ZÁKLADY. Díl druhý: Feederové pruty. Už jsme se konečně rozhodli, že si chceme koupit feederový prut, ale podle čeho nebo jak ho vybrat? Poradit se s kamarádem, najít si nějaké informace na webu, nebo to nechat na prodejci, co mi doporučí? Osobně si myslím, že než se stanu vlastníkem nového feederového prutu, musím si ujasnit tři základní věci: Kde budu chtít chytat, nebo kam chodím nejraději – od…
ZÁKLADY FEEDERU díl první, "Feeder" od úplného začátku. Feeder od á do z, feeder od úplného začátku, feeder aneb lehká položená, co jste o feederu ani netušili, feeder stokrát a pokaždé jinak,feeder vše pro příznivce chvějivých špiček, feeder jak se špičky ohýbají, něco o feederu, ale jinak, feeder aneb rychlé špičky, nejčastější otázky o feederu takhle nějak by se mohli následující díly jmenovat. Mám toho takovou spoustu, že bych mohl psát půl…
Co je to vlastně návazec? Tedy jak pro koho. A jak se vlastně ukládají. Pro plavačkáře navázaný háček na návazcovém vlasci, většinou zakončený smyčkou, pro rybáře preferující feeder to samé, ale s mnohem delším forpáskem, pro kapraře bezuzlově navázaný háček s očkem "na vlas", pro sumcaře návazec se systémkem jednoháčků nebo trojháčků na rybičku...a takto bych mohl pokračovat. Takže návazec je pro každou rybolovnou techniku trošku jiný, ale většinou se…
Abychom vám co nejvíce usnadnili práci a pomohli se alespoň trošku orientovat v značkách, kódech, průměrech a označení na některých feederových prutech a jejich špičkách, pokusili jsme se vytvořit tabulku s těmi nejdůležitějšími údaji ( kromě váhy, to nesedí snad ani v jednom katalogu a já to opravdu vážit nepůjdu). Začali jsme s první třicítkou feederových prutů a pokud budete mít někdo náladu a chuť se přidat, stačí opsat nebo…
Montáže Feeder - Průběžka nebo páter? Tak jednoduchá otázka a při tom tolik diskutovaná, probíraná a jednou i druhou stranou odsuzovaná. Každá tato montáž má své příznivce i odpůrce a co je u nás v České republice feeder feederem, nezačne jedna jediná schůze, jedno jediné jednání nebo jedno jediné zasedání, aby na toto téma někdo nezačal diskusi. Já sám používám obě tyto montáže, protože na různých vodách funguje něco jiného,…
Feederové montáže 6- Poloprůběžka ve smyčce. Velmi úspěšná a přitom jednoduchá feederová montáž, která se dá využít jak na stojácích, tak na pomalejších řekách. Její dvě největší přednosti jsou snadné navázání s použitím jednoho průjezdu (nebo nouzově vystačíme s obyčejným obratlíkem s karabinkou). Tří uzlíků a případně jednoho obratlíčku, který tam ani být nemusí, a druhá přednost je, že používáme kmenový vlasec. Takže nepotřebujeme k navázání vlastní feederové montáže shánět…
Feederové montáže 5 - PEVNÁ MONTÁŽ Jednoduchý páter ze smyčky. Tato montáž je jedna z nejjednodušších, i když to na první pohled tak nevypadá. Její velká výhoda spočívá v jednoduchosti a prakticky potřebujeme jen jeden obratlíček s karabinkou na uchycení krmítek, abychom mohli měnit velikosti a gramáže podle potřeby, a návazec s připraveným navázaným háčkem. Vlastní montáž navazujeme na našem kmenovém vlasci. Funguje velmi dobře jak na řekách, tak…
Feederové montáže 4 - Průběžná montáž – hokejka. Ve feederové terminologii se říká hokejka, cizím slovem antikinker, většinou se jedná o plastovou trubičku (kovovou)různých délek a průměrů, která je zahnutá ve tvaru hokejky. (ale nemusí být zahnutá) Odtud je i její „slengový“ název, na které je připevněna (lepením, zatavením, naražením) karabinka. Na karabinku se přicvakne krmítko a její smysl je, aby při švihnutí v náhozu se nám montáž nemotala.…
Feederová montáž 3 - Koncová pevná montáž Jedna z nejjednodušších klasických feederových montáží, při které nám stačí použít jeden obratlíček. Tentokrát je delší návazec s háčkem veden ze spodního očka obratlíku, zatímco kratší návazec s krmítkem jde z horního očka obratlíku. Pro zjednodušení a lepší viditelnost jsem nabarvil kmenový vlasec modrou barvou, návazec s háčkem červenou barvou a návazec ke krmítku černou barvou. Snažíme se dodržovat, aby návazec ke krmítku…
Feederové montáže 2- Koncová pevná montáž Tato feederová montáž patří k úplným základům, díky své jednoduchosti a téměř stoprocentní účinnosti i k nejoblíbenějším montážím skoro každého feederaře. Potřebujeme k ní pouze jeden kvalitní pevnostní obratlík, v případě, že chceme během lovu měnit zátěže krmítek, i karabinku. Kmenový vlasec používáme podle zátěže krmítek. Mějte na paměti, že například dvacetigramové krmítko, do kterého namačkáme krmení, má po naplnění jednou takovou váhu, to znamená…
Feederové montáže 1 - Průběžná montáž. Každý, kdo chce chytat na feederové pruty, se bez montáže neobejde. Je jedno, jestli je to začátečník nebo ligový závodník. Dříve nebo později si vyzkouší několik možných variant. Na různé vody, kam nejčastěji chodí, nějaká sedne a stane se oblíbenou. Kdybychom se měli zabývat tříděním a řazením jednotlivých montáží, asi bychom diskutovali hodně dlouho a proto si to zjednodušíme. Když základní montáže rozdělíme na…
Už z názvu rybolovné techniky zvané feeder, nás napadne, co že to vlastně znamená, a mnozí kolem toho dělají zbytečný humbuk. Musíme mít ale na paměti, že chytání na feederové pruty je vlastně chytání stylem na položenou, i když tak trošku jinak. Feeder doslova anglicky znamená krmítko, nebo krmit a už tady se nám přímo nabízí slovo krmítko, a rozdíl mezi klasickou položenou a feederem je zejména způsob signalizace záběru. Česky…