Labuť velká (Cygnus olor)

Labuť velká (Cygnus olor) je velký vrubozobý pták z čeledi kachnovití.



Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída ptáci (Aves)
Podtřída letci (Neognathae)
Řád vrubozobí (Anseriformes)
Čeleď kachnovití (Anatidae)
Podčeleď husy (Anserinae)
Rod labuť (Cygnus)

Pokud je chcete krmit pečivem, mělo by být alespoň dva dny staré, bez soli a koření. Čerstvé a měkké pečivo by jim mohlo způsobit zažívací potíže. Lepší je vařená kukuřice a hrách.  Toto platí i pro všechny vrubozobé ptáky.


Délka těla: 145 až 160 cm
Rozpětí křídel: cca 235 cm
Hmotnost: 8 až 12,5 kg

Labuť velká má dlouhé, bíle zbarvené tělo s krátkým ocasem, černýma nohama, obloukovitě zahnutým štíhlým krkem a oranžovým zobákem s hrbolem na kořeni, který je u samce viditelně větší než u samice. Patří mezi naše největší ptáky.  V České republice se labuť  chovala nejprve jako okrasný pták v zámeckých parcích ve volné přírodě se vyskytovala jen ojediněle.

 

Labuť velká se živí zejména vodními rostlinami a rostlinami rostoucími na březích jako jsou, Vodní mor kanadský, Stolístek, Růžkatec, Rdest, Okřehek, Závitka, Zblochan, Sítina, Chrastice rákosovitá, nebo Rákos. Občas ji jídelníček zpestří lidé starým pečivem a dalšími zbytky potravy. V malé míře se živí živočišnou potravou, a výjimečně zkonzumuje i malou rybu.


Velké hnízdo z rákosu staví na okrajích jezer, rybníků a na březích řek. Samice, klade obvykle na přelomu března a dubna 5 až 7 zelenavých vajec (112 × 75 mm). Na vejcích sedí především samice, samec zatím střeží okolí.  Samec zastupuje samici na hnízdě pouze ve chvíli, kdy samice hledá potravu. Inkubační doba: 35 – 38 dní.

Mláďata doprovázejí oba rodiče až 9 měsíců.

 V Česku žijí tři druhy labutí, labuť malá, labuť velká a labuť zpěvná.


Reference

  1. Ptačí rekordman

Literatura

  • cs.wikipedia.org
  • ROSTLINY A ŽIVOČICHOVÉ – RYBÁŘ S.R.O.