Feederová krmítka

Už z názvu rybolovné techniky zvané feeder,

nás napadne, co že to vlastně znamená, a mnozí kolem toho dělají zbytečný humbuk. Musíme mít ale na paměti, že chytání na feederové pruty je vlastně chytání stylem na položenou, i když tak trošku jinak. Feeder doslova anglicky znamená krmítko, nebo krmit a už tady se nám přímo nabízí slovo krmítko, a rozdíl mezi klasickou položenou a feederem je zejména způsob signalizace záběru. Česky řečeno při klasické položené ať s teleskopem, či děličkou, používáme k zviditelnění záběru různá předšpičková, nebo meziočková číhátka, gumičky, policajty, swingery, elektronické hlásiče a podobně, zatímco při použití feederových prutů je záběr signalizován pouze feederovou špičkou ať už jejím přihýbáním, či povolováním.

Tyto špičky jsou výměnné, a díky jejím materiálům, což je převážně grafit, sklolaminát nebo jejich vzájemná kombinace, a jejím akcím, uvidíme i ten nejjemnější záběr. Druhá, ne méně podstatná věc oproti klasické položené, je velmi přesné krmení do námi zvoleného místa. Díky klipnutí, nebo označení vlasce, si dokážeme zakrmit s velkou přesností a tím stáhnout ryby, a dokonce je podle zvolené návnady i udržet na krmeném místě. A tomu, čím zakrmujeme, se říká krmítko. A třetí věcí je, že nám krmítko nahrazuje zátěž, v případě klasické kaprařiny olůvko.

 

Ještě, než si představíme několik základních krmítek,

musím vyvrátit jednu mylnou informaci, s kterou se bohužel velmi často setkávám. Mnozí vůbec netuší, že když použiji například klasické kulaté krmítko při feederové pevné montáži, je to prostě feederové krmítko. A co když úplně stejné krmítko použiji při kaprové montáži, je to kaprová montáž? Samozřejmě, úplně se nabízí název kulaté krmítko pro pevnou kaprovou montáž, ale bohužel s tím mají někteří velký problém.

 

Když bych chtěl krmítka na feeder dělit do různých kategorií,

asi bych psal hodně dlouho, protože je neskutečně možností, například podle materiálu, tvaru, zátěže, použití, velikosti, barvy, a mnoho dalšího, a tak bych je rozdělil na krmítka koncová, krmítka průběžná a krmítka speciální. Volba toho správného krmítka je velmi důležitá a hlavně ovlivňuje naše šance v proměňování záběrů, v přesnosti zakrmování a možnosti i delších odhozů. Dneska je trh krmítky doslova zavalen, najdeme je snad v každém rybářském krámku, a vybrat si z takového množství může dělat hlavně začátečníkům trošku problém. Musíme mít proto na zřeteli, že krmítko je spotřební materiál, a mnohdy není zrovna levnou záležitostí, proto je velmi důležité při koupi volit taková krmítka, která budou plnit svoji funkci, a zvolili jsme ta správná pro danou situaci.

Dostali jsme se tedy k tomu, k čemu nám vlastně krmítko má sloužit,

kromě toho, že jako zátěž drží nástrahu napíchnutou na háčku, případně podvazem pod háčkem, u dna, nebo v těsné blízkosti dna. Jeho nejdůležitější funkcí je zakrmit vybrané místo, tedy dostat do námi zvoleného místa krmení, pártikl nebo živé nástrahy a tím přilákat ryby. To, jaké krmení zvolíme, jak ho namícháme a v jaké konzistenci, ovlivňuje také, jaké ryby nám mohou zabrat. Pokud jsme špatně namíchali, krmení nám vypadává už při samotném náhozu a špatné je i když ho po několika minutách ve vodě zase přitáhneme zpět. Pokud zvolíme správnou konzistenci na danou vodu, například větší proud, musí to správně fungovat tak, aby se krmení dostalo až ke dnu a teprve tady začalo pracovat, rozpadat se a lákat ryby. Na stojatých vodách můžeme volit dvě varianty, například namícháme krmení, které se při nárazu o hladinu začne rozpadat a dělat zakrmovací mrak, do kterého ryby rády najíždějí, nebo necháme krmení padnout ke dnu a máme namícháno takové krmení, které se uvolňuje, a stoupající částečky lákají ryby. Na  řekách musíme krmení zatížit nejlépe hlínou, lepidlem, nebo malými kamínky, aby nám proud krmení neodnesl už při cestě krmelce ke dnu a naopak ryby neodlákal z krmeného místa. Podle toho, co jsme si vybrali, volíme i odpovídající krmítko jak velikostí a zátěží, tak například velikostí oček v drátěnce, nebo tvarem. Časem každý z nás přijde na ta svoje správná krmítka, která zrovna na té dané lokalitě fungují, jen to chce zkoušet a nebát se experimentovat.

 

JO

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..