Návazec na pelety
Rybaření – JAK SE – chytá na pelety
Asi by se slušelo nejdříve si říci něco o peletách. Co to vlastně je ta peleta? A jaký je rozdíl mezi peletou a boilisem, i když dneska si hlavně řekneme něco o nastražení pelety a to hned několika způsoby.
Hlavní rozdíl mezi peletami a boilisovými kuličkami je způsob výroby,
úplně jednoduše řečeno boilie se vaří a pelety jsou vyráběny pomocí lisu, kde se pod tlakem lisují válečky krmných směsí převážně z namletých obilnin, pártiklů, ptačích zobů, rybích mouček a podobně. Rozdělují se na krmné a chytací. Pelety určené na háček mají v sobě dirku. Další dělení je podle doby rozpadu a to ovlivňuje hlavně teplota vody, proud, aktivita ryb a složení směsí. Vyrábějí se od velikosti 2 – 3mm do PVA sáčků až po neskutečně velké čtyřicítky na sumce, kapry, jesetery, amury a podobné ryby.
Na trhu jsou v prodeji všechny možné i nemožné příchutě,
od nejsladších až po slané, masové, kořeněné, různě barvené a s dobou rozpadu i dvacet hodin. Pelatami můžeme parádně zakrmit v námi zvoleném místě a tím dokážeme ryby přilákat a udržet je na tomto místě, nebo velkými peletami, či různými příchutěmi vyselektovat záběry od malých ryb.
První a základní montáž na nastražení pelet je klasický podvaz,
který používá drtivá většina všech kaprařů, jen místo boilisové kuličky se na podvaz nastraží peleta, která se na konci zarazí zarážkou, většinou s širšími packami, aby při rozpadání pelety co nejdéle držela. Háček se používá podle velikosti pelety.
Další z možností nastražení pelety je silikonový kroužek.
Jeho výhoda spočívá v tom, že nemusíme měnit montáž, ani měnit háček s lopatkou za háček s očkem. Jednoduše navlékneme peletu na kroužek a propíchnutím předvrtané dirky ji připevníme na háček, který jsme dosud používali. Kroužky se prodávají v několika velikostech a nastražení je otázkou pár vteřin. Výhoda je, že kroužek používáme tak dlouho, dokud neutrhneme háček či montáž. Na trhu je spousta výrobců těchto kroužků v několika velikostech, bohužel některé praskají, některé trouchnivějí a tak si časem každý najde toho „správného“ výrobce.
Video sekvence (stačí kliknout na stanovený čas a začne se přehrávat od dané sekvence):
00:00 Úvod k videu o peletách
00:40 O peletách všeobecně
02:43 Způsoby navazování pelet
05:47 1 peleta s podvazem
09:56 2 silikonové očko a kleště
11:29 3 silikonové tyčky podvazem
13:18 4 silikonové očko na ramínko
14:09 5 nekonečná zarážka
19:27 Závěr
V Anglii posunuli nastražení pelety na kroužku
a jeden level výš. Vymysleli, že ke kroužku vede tenká silikonová bužírka, výrobně přitavená ke kroužku, kterou prostrčíme vlasec a celý kroužek tím zasuneme na ramínko háčku. Výhoda je, že peleta je úplně mimo háček, který je celý volný a zásek je skoro téměř vždy na začátku tlamy ryby. Nevýhoda je trošku složitější montáž, kdy musíme nejprve provléknout silikonovou bužírkou vlasec a teprve potom navážeme háček, a zasuneme kroužek do ramínka háčku. A zatím jsem měl verzi pro feederaře, takže prostrčím maximálně dvacítku vlasec, silnější nemám šanci, ale určitě to doporučuji vyzkoušet.
Obdoba silikonového kroužku je silikonové ramínko- adapter,
které je zakončeno zesíleným dorazem, sloužícím jako zarážka pelety. Vyrábějí se v několika délkách podle velikosti pelet ( nebo boilie) a opět vůbec nemusíme měnit háček, ale pouze přes prošívací jehlu navlékneme peletu(y) nebo boilie, nasuneme na ramínko a stávajícím háčkem propíchneme předvrtanou dirku a máme nastraženo. Silikonový adapter používáme tak dlouho, dokud neutrhneme háček nebo montáž.
Poslední montáž s peletou je takzvaná „nekonečná“ zarážka.
Prakticky jde o kousek plastového výlisku – adapteru s dirkou, v různých barvách a velikostech, který zajišťuje peletu místo klasické zarážky. Veliká výhoda spočívá v tom, že nemusíme měnit koncovou zarážku při každém rozpadnutí pelety a znovu přehození, pouze specielní jehlou navlékneme zarážku a prostrčíme dirkou v peletě na háček. Montáže je téměř totožná jako klasický podvaz, jen místo smyčky přivážeme nekonečnou zarážku, provlékneme kousek stoperu, navážeme háček a hotovo. Montáž naměříme podle potřeby, navlékneme převlek a zakončíme klasickou smyčkou.
Ještě jedna rada na závěr:
někdy se vyrábějí pelety, které mají strašně slabou předvrtanou dirku a protáhnutím na jehlu se rozlomí. Proto doporučuji peletky protáhnout vrtáčkem a je po starostech. A nebojte se experimentovat s příchutěmi a vůněmi, klidně můžete nastraženou peletku různě barvit a namáčet do dipů, boostrů, posilovačů a podobně a uvidíte, jak se vám to rozchytá.
Pokud potřebujete poradit, nebo vám něco není jasné, na stránkách je na nás email a telefon, nebojte se ozvat, rádi vám odpovíme.
Držíme palce…
Navazování pelet – Peleta s podvazem
Navazování pelet – Silikonové očko a kleště
Navazování pelet – Silikonové tyčky podvazem
Navazování pelet – silikonové očko na ramínko háčku
Navazování pelet – nekonečná zarážka
Pánové, musím vám dát palec nahoru! Oproti „blonďákovým“ videům, kde to určitě točíte s nesrovnatelnými kamerami s minimálními náklady proti jeho profi vybavení, o finční stránce nemluvě, jste o několik levlů výš! Hlavně vaše videa jsou určená dětem a kroužkům, a já to zhltnul celé, a to už zdaleka dítě nejsem. Jen tak dál!
Hezé, palec nahoru!