Návazec na šokovku
Uzel se dá využít pro Feeder, Přívlač i Kaprařinu
JAK SE spojí kmenový vlasec s šokovým fluorocarbonem
Co je to FLUOROCARBON není dnešním tématem, jen velmi stručně ve zkratce: je to chemická sloučenina dvou prvků, carbonu a fluorinu. Pro rybářské účely má několik vynikajících vlastností: téměř nulovou průtažnost ( takže se nekroutí), odolnost proti oděru (několikanásobně větší než šňůrky), díky své hmotnosti rychle klesá ke dnu a ve vodě je téměř neviditelný (vyrábí se hlavně v čiré podobě). A to je přesně ten důvod, proč jsem si já vybral jako šokový návazec pro feeder právě fluorocarbon.
Pro „feederovou šokovku“
jsem samozřejmě léta zkoušel všechny možné kombinace od klasických vláčkařských šňůrek, přes silný vlasec( většinou pro kapraře označený jako „shock“) až po flourocarbon. Jenže musíme brát v potaz malá očka na feederových špičkách, ale hlavně několik desítek až stovek náhozů při jednodenním chytání nacpaným krmelcem, a to jednoznačně fluorocarbon vyhrál. Šnůrka se po určité době začala třepit, hlavně na dvou místech. Nevydržela přejíždění po hranách kamenů, ani desítky náhozů, většinou buď o koncové očko, nebo průjezd krmítka při náhozu. Navíc jich drtivá většina plave.
Obsah videa:
00:00 Úvod
00:56 O kmenovém vlasci a fluorocarbonu
01:55 Proč návazec z fluorocarbonu
02:51 Uzel který neklouže
05:01 Použití uzlu
05:25 Ukázka vázání uzlu
07:17 Zpomalené záběry šokovka
11:35 Rozloučení
12:00 Ryby
20:42 Konec
Šokový vlasec, aby udržel příkladně stogramové krmítko
nacpané „futrem“, by musel mít minimálně průměr pětačtyřicítky, a to už je problém při spojení s kmenovým vlascem. Většinou to prasklo v uzlu při náhozu, nehledě na zvuk, když uzlík projížděl špičkou, dokonce jsme urazil koncové očko. A pokud použijete jen klasický kmenový vlasec, vsadím se s kýmkoliv, že po stovce hodů jde osmnáctka kmeňák vlasec „kukat“, ať je od jakéhokoliv výrobce.
Asi nejdůležitější je vybrat si správný průměr odpovídající vašemu kmenovému vlasci (časem si každý oblíbí ten svůj). Já nejčastěji chytám na kmen 0,18mm a při chytání s krmelcema do čtyřiceti gramů používám klasický fluorocarbon s průměrem 0,25mm. Logicky při větším průtoku ( tedy chytání s těžším krmítkem) následuje silnější průměr. V tomto případě jsem chytal kmen 0,20 a použil fluorocarbon 0,35mm a úplně v pohodě jsem odhazoval devadesátku krmelec.
Jen nesmíte házet trhem, ale tahem.
Většinou namotám jednu délku prutu a tři otočky na navijáku s fluorocarbonem a svážu uzlem s kmenovým vlascem. Jakou použijete dole montáž je úplně na vás. Při klasické průběžce vám krmítko projíždí na fluorocarbonu, takže stačí pod průjezd navléknout gumovou kuličku nebo myší hovínko a navázat obratlík. Z druhého konce obratlíku můžete použít libovolně dlouhý návazec s háčkem.
Při použití jiných montáží,
například páter nebo koncová montáž s krmítkem je to ještě jednodušší. Po flouorocarbonu vám jezdí průjezd s navázaným háčkem, a krmítko je navázáno na konci flourocarbonu, například na karabince pro snadnější výměnu zátěží.
Ještě doporučuji před každým rybolovem provést kontrolu fluorocarbonu a v případě třepení, načnutí, či jakéhokoliv poškození okamžitě fluorocarbon vyměnit. Je to dobrý pomocník, ale ne na nekonečno….
Až budete navazovat spojovací uzel,
platí pravidlo, že silnější fluorocarbon stačí ovinout jen 5x, zatímco slabší kmenový vlasec 7x. Před koncovým dotažením nezapomeňte spoj navlhčit! Tento uzel se dá použít i při jiných rybolovných způsobech, například to velmi rádi používají kapraři, nebo vláčkaři…Ale o tom zase jindy….