Feederové montáže 4

Feederové montáže 4 – Průběžná montáž – hokejka.

 

hokejky s kara
různé druhy hokejek

Ve feederové terminologii se říká hokejka, cizím slovem antikinker, většinou se jedná o plastovou trubičku (kovovou)různých délek a průměrů, která je zahnutá ve tvaru hokejky. (ale nemusí být zahnutá) Odtud je i její „slengový“ název, na které je připevněna (lepením, zatavením, naražením) karabinka. Na karabinku se přicvakne krmítko a její smysl je, aby při švihnutí v náhozu se nám montáž nemotala. Délka hokejek se různí, ale mělo by platit pravidlo. Čím dále chceme nahazovat, tím delší by měla hokejka být. Při větším švihu, nebo delších náhozech je dobré otočit hokejku delším koncem od háčku, tah krmítka velmi dobře odtahuje návazcový vlasec od kmenového.

 

 

 

hokejky
hokejky nemusí být jenom z plastu

Tato pomůcka je velmi užitečná a má mnoho obměn a vesměs se používá při průběžných montážích. Proto musíme dávat pozor, aby konce trubiček nebyly ostré a nenarušovali nám vlasec. Pokud zrovna nemáme po ruce kousek brusného papíru, většinou stačí zapalovačem nahřát konec trubičky a klepnutím například o kámen ostrou hranu ztupit.

 

 

 

 

 

krmítka na tyčce
krmítka na tyčce

Při vlastní montáži nám stačí obratlíček, gumová kulička nebo váleček jako doraz a hokejka. Tato montáž vychází z úplné kaprařské klasiky, kdy „bobkaři“ používají místo obratlíčku obyčejnou ventilkovou gumičku dvakrát omotanou, nebo kousek elektrikářské izolačky. Je dobré používat jako doraz mezi obratlíkem a hokejkou gumičku, aby pružila při švihnutí a neurazili jsme návazec. Návazec používáme slabší, než je kmenový vlasec a jeho délka by neměla přesahovat délku naší hokejky, hlavně při dalekých hodech, jinak se nám montáž může zamotat.

 

 

 

Klasické spirálové krmítko, které používají „bobkaři“ se dá využít ve feederu, ale špatně se s ním pracuje s různými druhy krmení s různou konzistencí.

Krátká hokejka je určená pro kratší hody

Tato hokejka je vytvořena ze zubařského drátu, na trhu se sní asi nesetkáte, protože si jí vytvořili sami závodníci.

 

V praxi platí, čím delší hokejka, tím ji můžeme používat na delší hody.

I taková krmítka se dají ve feederu využít.

Vlastní švih při nahazování je jen otázka cviku a existuje velmi dobrá pomůcka. Stačí těsně před dopadem krmítka na hladinu přibrzdit rukou vlasec, který se natáhne a napřed dopadne háček s nástrahou a potom krmítko. Tím si zmnohonásobíme šanci na to, že se nám háček nezamotá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..